قطعات موشک‌های بالیستیک ایرانی که توسط حوثی‌ها به سمت عربستان شلیک شده بود دو سال پیش در کنفرانس خبری سفیر ایالات متحده در سازمان ملل به نمایش گذاشته شد.
قطعات موشک‌های بالیستیک ایرانی که توسط حوثی‌ها به سمت عربستان شلیک شده بود دو سال پیش در کنفرانس خبری سفیر ایالات متحده در سازمان ملل به نمایش گذاشته شد.

در حالی که آمریکا و عربستان سعودی ایران را متهم به ارسال پول و سلاح برای شورشیان حوثی یمن می کنند، عالی ترین مقام نظامی جمهوری اسلامی اعلام کرد که حمایت سپاه پاسداران از حوثی‌ها «مستشاری» است.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، در سخنانی که برخی از وبسایت‌های داخلی ایران سه شنبه ۹ مهر به نقل از مصاحبه او با شبکه تلویزیونی چینی فینیکس منتشر کردند، گفت که کمک سپاه پاسداران به حوثی‌ها همانند کمک به دولت بشار اسد در جنگ داخلی آن کشور «مستشاری» است.

این در حالی است که در اوج درگیری نیروهای بشار اسد با مخالفان دولت سوریه، ویدئوهای مختلفی منتشر شد که نشان دهنده حضور نیروهای سپاه در خط مقدم جنگ و درگیری آنها با مخالفان سوری بود.
 

نیروهای سعودی موشک های ساخت ایران را که در دست حوثی های یمن است، نشان می دهند.
دور جدید فشارها بر جمهوری اسلامی ایران برای توقف کمک تسلیحاتی به حوثی‌های یمن
یک روز بعد از حمله موشکی حوثی های یمن به پایتخت عربستان سعودی، فشار بین المللی دوباره علیه جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از شورشیان یمن افزایش یافته است.

از سوی دیگر، دولت ایالات متحده که جمهوری اسلامی را متهم به دخالت در جنگ یمن می‌کند، تاکنون دو بار بخشی از تجهیزات ارسالی جمهوری اسلامی برای حوثی‌های یمن، از جمله قطعات موشک‌ها را نمایش داده است.

حمایت سپاه پاسداران از شورشیان حوثی در حالی است که جامعه جهانی دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مورد حمایت عربستان، را به رسمیت می‌شناسد.

آمریکا و عربستان سعودی دخالت های ایران در کشورهای منطقه را مخرب و موجب تنش و بی‌ثباتی دانسته اند.
 

در پشت سر نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران تجهیزات ارسالی ایران برای گروه های شورشی به نمایش در آمده بود.
برایان هوک: خامنه‌‎‎ای باید تصمیم بگیرد که عنوان بزرگترین حامی تروریسم را از روی ایران بردارد
برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که این برعهده رهبر جمهوری اسلامی ایران است که عنوان «بزرگترین دولت حامی تروریسم» را از ایران بردارد و به نفع مردم ایران اقدام کند.

ایالات متحده، عربستان سعودی، فرانسه، بریتانیا، و آلمان همچنین رژیم جمهوری اسلامی را مسئول حملات پهپادی و موشکی اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی معرفی کرده‌اند.

Telegram Banner