در حالی که موضوع رای دیوان اداری بر لزوم صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان در ایران جنجال برانگیز شده است، یک مقام قوه قضائیه گفت که سوار شدن بر موتور ممکن است باعث شود تا حجاب زنان کمتر رعایت شود.

هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضائیه روز چهارشنبه ۱۶ مرداد درباره دوچرخه و موتورسواری زنان گفت: در فرهنگ اسلام، سوار زین شدن برای زنان مکروه است اما حرام نیست. موتور سواری هیچ اشکال شرعی ندارد اما سوار شدن بر موتور ممکن است باعث شود تا حجاب زنان کمتر رعایت شود.

این مقام قضایی افزود که در ماده بیستم قانون  تبصره‌ای وجود دارد که براساس آن راهنمایی و رانندگی موظف است تنها برای مردان گواهینامه موتورسیکلت  صادر کند و صدور گواهینامه برای «غیر مردان» جایز نیست.

ماجرای الزام صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان از انتشار «دادنامه» یکی از شعب دیوان عدالت اداری در اصفهان، که در پرونده شکایت یک خانم از نیروی انتظامی به نفع او رای داده بود، آغاز شد.

View this post on Instagram

چند سالیه که ما به دنبال دریافت گواهینامه موتورسیکلت هستیم و تا اینجا پیش رفتیم که شکایتی از نیروی انتظامی به دیوان عدالت اداری تنظیم کنیم و رای بسیار خوبی از قاضی دیوان گرفتیم که جاداره از حکم بسیار قابل تامل و خوب ایشون تشکر کنیم. این موضوع بدون اطلاع ما در رسانه ها و اخبار منتشر شده اما در هر حال با اقبال و توجه عمومی مواجه شده. امیدواریم تا قطعی شدن نهایی حکم با همین روند خوب پیش بریم چون ما معتقدیم استفاده از وسیله نقلیه ای مثل موتور سیکلت به طور قانونی باید برای همه ی مردم جامعه امکان پذیر بشه. @xagrosclouds @fatemeh_eftekhari #گواهینامه_موتورسواری_حق_بانوی_ایرانی #حقوق_شهروندی #موتورسواری_بانوان #گواهینامه_موتورسیکلت#دیوانعدالتاداری _دیوان_عدالت_اداری#راهنمایی_رانندگی

A post shared by Fateme Eftekhari فاطمه افتخاری (@fatemeh_eftekhari) on

​​نیروی انتظامی به رای صادر شده از سوی یکی از شعب دیوان عدالت اداری شکایت کرد و حالا نیز این مقام قضایی اعلام کرده که «به احتمال قوی» این رای در مرحله تجدیدنظر رد خواهد شد.

موتورسواری زنان همچون دوچرخه سواری از نظر قانونی ممنوعیتی در ایران ندارد به طوری که در الزامات گرفتن گواهینامه آن جنسیت افراد عنوان نشده است. اما با این حال گواهینامه موتورسواری به زنان داده نمی شود و این بخش از جامعه نمی توانند آزادانه در خیابان ها موتورسواری کنند. 

Telegram Banner