عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

همزمان با مجموعه رویدادهای اجتماعی فرهنگی موسوم به «ماه افتخار» برای دگرباشان جنسی که سالانه در ماه ژوئن در سراسر ایالت متحده برگزاری می شود، وزارت خارجه آمریکا در صفحه فارسی توئیتر خود از «دگرباشان ایرانی» نوشت.

صفحه فارسی حساب توئیتر وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۱۹ خرداد در یک توئیت با عنوان  «ترس و آرزوهای دگرباشان ایرانی» ویدئوهایی را از رادیو رنگین کمان منتشر کرده است که در آن دگرباشان ایرانی از مسائل و مشکلات خود می گویند.

وزارت خارجه ایالات متحده در این توئیت [در دو بخش] نوشته است که «ماه ژوئن در آمریکا و برخی دیگر از کشورها، ماه افتخار نامیده می شود. در این ماه دستآوردهای دگرباشان جنسی، خدمات آنها به جامعه آمریکا، فعالیتهای برابری خواهانه آنها و مدافعینشان و دیگر مسائل مربوط به دگرباشان جنسی مطرح و برجسته می شوند. به این مناسبت، نگاهی داریم به ویدئویی که رادیو رنگین کمان برای روز مقابله با دگرباش‌هراسی تهیه کرده.»

 

ایران از معدود کشورهای جهان محسوب می‌شود که در آن همجنسگرایان با خطر محکومیت به اعدام روبرو هستند و براساس قانون مجازات اسلامی ایران، مجازات ارتباط جنسی بین مردها، که به اصطلاح فقهی لواط نامیده می‌شود، اعدام است.

از جمله کشورهایی که حقوق همجنسگرایان را نادیده می‌گیرد جمهوری اسلامی ایران است. این رژیم به تازگی نیز یک مرد جوان همجنسگرا را اعدام کرد.

نقض حقوق بشر در ایران، از جمله حقوق دگرباشان، واکنش‌های بین المللی را به همراه داشته است. از جمله ریچارد گرنل به عنوان نماینده پرزیدنت ترامپ در بهمن ۹۷ در واکنش به اعدام یک همجنسگرا در ایران آن را هشداری برای هر کسی دانسته بود که از حقوق ابتدایی حقوق بشر حمایت می کند.

ریچارد گرنل سفیر آمریکا کنار رئیس جمهوری آلمان.
تلاش دولت ترامپ برای پایان مجازات همجنسگرایی؛ اشاره سفیر آمریکا در آلمان به خشونت جمهوری اسلامی
مقام های آمریکایی می گویند دولت ترامپ کارزار جهانی را به راه انداخته است تا به مجازات همجنسگرایی در کشورهایی که کماکان آن را غیرقانونی می دانند، پایان دهد.

چندی پیش شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی نیز در گزارش خود به افزایش  فشار بر ایران درباره نقض حقوق همجنسگرایان اشاره کرده بود.

براساس این گزارش یک مقام آمریکایی نیز گفته بود که «این نگران کننده است که در قرن بیست و یکم، حدود ۷۰ کشور قوانینی دارند که دگرباشی جنسی را جرم دانسته و مجازات می کنند.»

Telegram Banner