آقای سیف اللهی گفت این افراد در آن مناطقی که داعشی‌ها اعلام خلافت کرده بودند، با آنها همکاری می‌کردند. معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین گفت که تاکنون ۵۸ عملیات تروریستی اینچنینی از سوی سربازان گمنام امام زمان قبل از وقوع خنثی و منهدم شده است.رضا سیف اللهی، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره هویت عاملان حوادث تروریستی روز چهارشنبه  گفت: این افراد کسانی هستند که از برخی مناطق ایران به داعشی‌ها پیوسته‌اند.حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس تهران از دستگیری ۵ مظنون در پی انفجار امروز در آرامگاه آیت الله خمینی خبر داد. او با بیان این خبر به خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که  پلیس امنیت در حال تحقیق و بازجویی از این افراد است.سناتور سندرز یادآوری کرد که مردم ایران بلافاصله پس از حملات ترویستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده با تجمع و روشن کردن شمع، همبستگی و همدردی خود را با مردم آمریکا اعلام کردند. او اضافه کرد: روزی که ایران هدف حمله تروریستی داعش قرار گرفته است، زمان درستی برای اعمال تحریم علیه ایران نیست.برنی سندرز، سناتور دموکرات ایالت ورمانت در سنای آمریکا روز چهارشنبه با اشاره به حملات تروریستی تهران، خواستار تعویق رأی گیری بر سر لایحه‌ای شد که در آن تحریم‌های جدیدی علیه ایران در نظر گرفته شده است.​​دبیرکل سازمان ملل متحد نیز حمله روز چهارشنبه را محکوم کرد. آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل با صدور بیانیه ای ضمن همدردی با مردم ایران، گفت که حمله تروریستی تهران را «قویا محکوم می‌کند.وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای حملات تروریستی در تهران را محکوم کرد. وزارت خارجه آمریکا کشته شدن شهروندان ایران در این حملات را تسلیت گفت و اعلام کرد که ترور در جایی از جهان متمدن جایی ندارد.

​​ 

  آیت الله علی خامنه ای که عصر روز چهارشنبه با تعدادی از دانشگاهیان دیدار کرد، گفت: «این حوادث نشان داد که اگر چنانچه جمهوری اسلامی در آن نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌هاست ایستادگی نمی‌کرد، ما تا حالا گرفتاری‌های زیادی از این ناحیه در داخل کشور داشتیم. »رهبر جمهوری اسلامی در نخستین واکنش به حملات تروریستی در تهران با بیان اینکه ملت ایران حرکت می‌کند و پیش می‌رود، گفت: «این ترقه‌بازی‌هایی هم که امروز شد، این‌ها هم در اراده‌ی مردم تأثیری نخواهد گذاشت.»

 نخست وزیر ایتالیا، نخست وزیر گرجستان و رئیس جمهوری آذربایجان نیز حملات تهران را محکوم کردند.حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در پیامی به بازماندگان حملات تروریستی تهران تسلیت گفت. او اضافه کرد: پیام ایران، مثل همیشه این است که تروریسم یک مشکل همگانی است و اتحاد برای مبارزه با افراط، خشونت و تروریسم با همکاری های منطقه ای و بین المللی، مهمترین نیاز جامعه امروز جهانی است.به نوشته خبرگزاری خبرآنلاین، مهاجمانی که به آرامگاه آیت الله خمینی حمله کرده بودند نیز عربی صحبت می کردند. محمد مومنی، سخنگوی دولت اردن درباره حملات تهران گفت: ما حوادث تروریستی را که روز چهارشنبه در پایتخت ایران اتفاق افتاد محکوم می‌کنیم و موضع کشور اردن در محکوم کردن تروریست‌ها در ایجاد ناامنی یا هر انگیزه دیگری ثابت است.به نوشته خبرگزاری خبرآنلاین، یکی از کشته شدگان حمله به مجلس، هانیه اکبری، آموزش‌یار نهضت سوادآموزی بود که برای پیگیری  پیگیری مطالبات صنفی از استان لرستان به تهران رفته بود.در انتهای بیانیه سپاه آمده است: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ثابت کرده است ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی گذارد.»سپاه پاسداران با انتشار بیانیه ای نسبت به حملات تروریستی واکنش رسمی نشان داد. در این بیانیه که در خبرگزاری های داخلی ایران منتشر شد، این حملات را به دیدار رئیس جمهوری آمریکا از عربستان سعودی مربوط دانست.
 حاضران در جلسه شورای امنیت سازمان ملل به احترام کشته شدگان حملات تروریستی تهران در آغاز جلسه امروز خود یک دقیقه سکوت کردند.

​​جانشین سازمان اطلاعات سپاه تعداد حمله کنندگان به مجلس را سه نفر اعلام کرد در حالیکه در بیانیه وزارت کشور تعداد این افراد چهار نفر عنوان شد.حسین نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در گفت و گو با خبرگزاری فارس میانگین سن مهاجمان به مجلس ایران را ۲۰ تا ۲۵سال اعلام کرد. او گفت که مهاجمان عربی صحبت می کردند اما ملیت آنها هنوز مشخص نشده است.در بین خبرها، گاهی هم خبرهای جعلی نشر می شود. آرش سیگارچی سردبیر وب سایت صدای آمریکا به یکی از این موارد در توئیتر خود اشاره کرده است:

​​خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از دیپلماتهای حاضر در شورای امنیت نوشت که ژاپن پیش نویس بیانیه ای را برای امضا به اعضا داده است که بر اساس آن شورای امنیت حملات تروریستی در تهران را محکوم می کند. به گزارش رویترز، وزارت خارجه قطر در بیانیه ای حملات تروریستی در تهران را محکوم کرد و کشته شدن تعدادی از شهروندان را تسلیت گفت.همچنین مقامهای ترکیه ، پاکستان ،عراق، وفرانسه حمله های امروز به تهران را محکوم کرده اند.عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی دولت افغانستان با انتشار بیانیه ای حمله های تروریستی به مجلس و آرامگاه را محکوم کرد و به خانواده های قربانیان این حملات تسلیت گفت.تعداد زخمی های حملات تهران به گزارش ایسنا به نقل از سرپرست اورژانس تهران به ۴۳ نفر رسید. پیشتر اعلام شده بود که در جریان دو حمله تروریستی در تهران ۴۲نفر زخمی و ۱۲ نفر کشته شدند.عمار حکیم رهبر ائتلاف ملی عراق و عبدالامیر قَبلان رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان نیز در پیام های جداگانه حمله های امروز را محکوم و با دولت و مردم ایران ابراز همدردی کرده اند.تصویر تجهیزات یکی از مهاجمان به آرامگاه آیت الله خمینی که توسط خبرگزاری های ایران منتشر شد. او هشت نارنجک دستی و پنج خشاب دوتایی و یک اسلحه کلاشنیکف در اختیار داشته است.

سلاح و مواد منفجره به دست آمده از مهاجمان به آرامگاه آیت الله خمینی در تهران

​​ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با انتشار پیامی خطاب به حسن روحانی، حملات تهران را محکوم کرد. فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق نیز در پیامی که توسط رسانه های این کشور منتشر شد حملات تروریستی در تهران را محکوم کرد.وزیر خارجه نروژ حملات در تهران را وحشتناک دانست و کشته شدن تعدادی از شهروندان را تسلیت گفت.

​​تعدادی از کشته ها و زخمی های حمله امروز به مجلس ایران، کارکنان دفاتر نمایندگان و تعدادی هم از شهروندان مراجعه کننده به مجلس بودند.بر اساس بیانیه وزارت کشور و گزارش خبرنگاران، مهاجمان به مجلس ایران وارد ساختمان مراجعات مردمی مجلس شده بودند اما امکان نفوذ به ساختمان اصلی را نیافته بودند.​​به گزارش المنار، انور قرقاش، وزیر مشاور امارات متحده عربی در امور خارجه در مورد حملات تروریستی تهران گفت: «ما هرگونه حمله تروریستی به هر کشور و پایتختی را به شدت محکوم می‌کنیم.»وزیر خارجه ایتالیا: حملات تهران نشان داد که نیازبه یک استراتژی بلند مدت علیه تروریسم است.فدریکا موگرینی در جلسه کمیسیون اروپایی ضمن ابراز همدردی با قربانیان حملات تروریستی تهران اعلام کرد که حوادث را از نزدیک پیگیری می کند.

​​حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر به خبرگزاری فارس گفت فیلمی که وبسایت اعماق وابسته به داعش از داخل ساختمان اداری مجلس منتشر کرد مربوط به دفتر او بود. این نماینده اعلام کرد که دو نفر از کارکنان دفترش در این حمله کشته شدند.​​به نوشته ایرنا، آقای ظریف پس از ورود به فرودگاه اسن بوغای ترکیه در واکنش به حملا ت تروریستی تهران گفت: «تروریسم مشکلی است که در سطح منطقه خاورمیانه و جهان با آن مواجه هستیم.»همزمان با حملات تروریستی در تهران محمد جواد ظریف در یک سفر رسمی راهی ترکیه شد.بیانیه وزارت کشور با اعلام پایان عملیات تروریستی تهران از تشکیل جلسه شورای امنیت ملی به ریاست وزیر کشور خبر داد.این بیانیه، کشته شدن ۱۲ شهروند ایرانی و زخمی شدن ۴۲ نفر را تایید کرد.بنا بر بیانیه وزارت کشور، تیم تروریستی دوم متشکل از چهار نفر همزمان با عملیات تیم اول سعی کرد وارد  مجلس شورای اسلامی شد و پس از واکنش مأموران یک نفر از آنان در انفجار انتحاری و سه نفر دیگر پس از تیراندازی های کور و تلاش برای حضور در طبقات فوقانی ساختمان اداری مجلس در درگیری با ماموران کشته شد.به گزارش ایسنا به نقل از بیانیه وزارت کشور، تروریستی اول متشکل از دو نفر حوالی ساعت ۱۰:۳۰ وارد آرامگاه آیت الله خمینی شد. نفر اول با انفجار انتحاری و نفر دوم پس از تیراندازی کور در درگیری با مأموران کشته شد. نخستین بیانیه رسمی دولت ایران درباره حملات تروریستی در تهران؛ وزارت کشور در بیانیه ای جزئیات این حملات را منتشر کرد.آنتونیو تاجانی، رئیس پارلمان اروپا در توئیتی با مردم و رئیس مجلس ایران ابراز همدردی کرد.

​​فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حادثه تروریستی در تهران را غم انگیز خواند و گفت که با ظریف در تماس خواهد بود.

​​مقام های برخی از کشورها به حملات در تهران واکنش نشان دادند. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت که این حملات نشان می دهد تروریستها آرام نمی شینند. به نوشته ایسنا، سازمان اورژانس ایران شمار کشته های حوادث تروریستی امروز را ۱۲ تن اعلام کرد. شمار مجروحان دو حادثه تروریستی تیراندازی در مجلس و آیت الله خمینی نیز به ۴۲ نفر رسید .با وجود اعلام پایان عملیات تروریستی و مقابله با مهاجمان، پایگاه خبری داعش با ادعا کرد که درگیری همچنان ادامه دارد.

​​تازه ترین خبرهای مربوط به حملات تروریستی در تهران را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید.

​​

 به گزارش خبرگزاری ایرنا، پیش از اعلام پایان عملیات تروریستی در مجلس، مدیرکل ضد تروریسم وزارت اطلاعات اعلام کرد که حوالی ظهر چهارشنبه و در پی تنگ کردن حلقه محاصره نیروهای حفاظتی و امنیتی در مجلس، یکی از تروریست ها خود را منفجر کرد.به گفته آقای ذوالفقاری مهاجمان به مجلس از همان ورودی با نیروهای محافظ مجلس مواجه شدند و تیراندازی کردند. او اضافه کرد که نیروهای سپاه پاسداران که مسئولیت امنیت مجلس را به عهده داشتند، وارد عمل شدند و منطقه اصلی مجلس  و کمیسیون ها را مورد کنترل قرار دادند، مهاجمان به ناچار در مسیری که دفاتر نمایندگان مجلس است، قرار گرفتند و در آنجا افرادی را مورد هدف قرار دادند.خبرگزاری ایسنا به نقل از یک منبع آگاه نوشت که مقابله با عملیات تروریستی در مجلس به پایان رسیده است. به گفته او، حدود ساعت سه عصر در هر چهار فرد مهاجم مسلح توسط نیروهای امنیتی ایران کشته شدند.نیروهای امنیتی مجلس در حال پاکسازی ساختمان پارلمان هستند.تیراندازی مهاجمان در مجلس از صبح آغاز شد و تا دقایق پیش نیز همچنان ادامه داشت.معاون امنیتی وزارت کشور درباره حمله به آرامگاه آیت الله خمینی نیز گفت: حدود ساعت ۱۰:۱۵ صبح امروز دو نفر قصد ورود به حرم داشتند که نیروها متوجه شدند و در همان محوطه قبل از ورود به حرم مطهر یکی از آن ها خودش را منفجر کرد و منجر به شهادت یک نفر و مجروح شدن دو نفر دیگر شد. ​​حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزیر کشور ایران اعلام کرد که تعداد مهاجمان به مجلس ایران چهار نفر بوده که یک نفر از آنها «قطعا» کشته شده است. به گفته او این افراد با لباس زنانه وارد ساختمان مجلس شدند.پایگاه خبری گروه موسوم به حکومت اسلامی٬ داعش٬ با انتشار ویدئویی مدعی شد که درگیری در ساختمان مجلس ایران همچنان ادامه دارد.

این وبسایت پیش از این مسئولیت حملات تهران را برعهده گرفته بود پوشش زنده فیس بوکی صدای آمریکا از حمله به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی

​​