همایون شجریان و علیرضا قربانی در ایران مال در تصویر رونمایی از آلبوم مشترک. عکس از کامیار مینوکده
همایون شجریان و علیرضا قربانی در ایران مال در تصویر رونمایی از آلبوم مشترک. عکس از کامیار مینوکده

همایون شجریان، خواننده سرشناس ایرانی، به انتقادها از انتشار عکسی او در مجموعه «ایران مال» واکنش نشان داد و این انتقادها را «به قصد تخریب» و «ناشی از تعصب کور» دانست.

در پی انتشار عکسی از همایون شجریان و علیرضا قربانی در محوطه کتابخانه مجموعه ایران مال، که برای رونمایی از آلبوم «افسانه چشم‌هایت» گرفته شده بود، روزنامه جوان متعلق به سپاه پاسداران روز چهارشنبه اول آبان با انتشار عکس و مطلبی در صفحه نخست خود به این اقدام انتقاد کرد و نوشت که این دو هنرمند آهنگ خود را « در جایی که نماد شهوت ثروت و ثروت برآمده از انباشت بی‌حساب‌وکتاب سرمایه» است اجرا کردند.

انتشار این مطلب انتقادات دیگری را نیز در شبکه های اجتماعی در پی داشت تا اینکه همایون شجریان روز جمعه با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود به این انتقادها واکنش نشان داد.

آقای شجریان در این متن نوشت که همراه علیرضا قربانی در لوکیشن انتخابی مدیر هنری به منظور گرفتن چند عکس و مصاحبه، همراه تصاویر مرتبط با آیین رونمایی حاضر شده بود و دلیل انتخاب این محل توسط مدیر هنری هم «خاص بودن طراحی کتابخانه و دالانی با معماری ایرانی» بود.
 

View this post on Instagram

. چند سالی می‌شود که بعد از هر حرکت و خبری از فعالیت‌های صاحب این قلم، عده‌ای کمر به تخریب می‌بندند. اینکه انگیزه و غایت‌شان چیست باشد برای فرصتی بهتر. همیشه بوده‌اند کسانی که به نقد اصولی و هنری کارهای من پرداخته‌اند و با نگاهی عالمانه و قلمی پاک و آزاده نقطه نظرات‌شان را به نگارش درآورده‌اند اما گروهی نیز بوده‌اند که به مثال قداره‌کشان و قمه‌کشان، قلم از پر شال برداشته‌اند و با جوهر حسادت و تعصب کور و به قصد تخریب وارد عمل شده‌اند. اینها به سیاق آن قمه‌کشان، قلم‌کشانند. زمانی که برای کنسرت خیابانی بی مرز و محدوده و برای صدها هزار نفر علاقه‌مند درخواست دادم، گفتند به دنبال شهرت است و فرمودند به جای این بلندپروازی‌ها چند شب در سالن کنسرت رایگان اجرا کند! ما صحبت از چه می‌کردیم و آنها چه پاسخی می‌دادند. مقصود من از اجرای خیابانی، بردن موسیقی به متن شهر بود. به خیابان. به جایی که هر رهگذری فارغ از همه چیز شنونده‌ام باشد. قصد من از ایده‌ی کنسرت خیابانی تنها رایگان بودن آن نبود و اینان درنیافتند که کنسرت خیابانی یعنی کنسرت برای رهگذران. چه فقیر و چه دارا. چه همدل و همراه و چه اهل احوالاتی دیگر. این یعنی معجزه‌ی موسیقی که هیچ مرزی نمی‌شناسد. همه را برابر و یکسان زیر سقف لاجوردی خود جمع می‌کند. با هر زبان و فرهنگ و مسلکی. این یعنی صبح تا شبی نواختن و خواندن همانند نوازنده‌ای تنگدست که در کوچه و خیابانی دارد موسیقی‌اش را به گوش همه می‌رساند نه خواندن و نواختن در سالنی خاص در زمانی خاص و با محدوده و مرزی مشخص. حکایت کنسرت خیابانی که این چنین با جوهر قلم‌کشان زهرآلود می‌شود، وای به حال حرکت‌های دیگر که خدای ناکرده منافع مالی هم در پی داشته باشد. اوج هنر قلم کشان در کنسرت سی به عرصه نمایش در آمد و از خودی و غیر خودی شنیدیم و هیچ نگفتیم و هنوز ادامه دارد. به تازگی حضور حقیر همراه علیرضا قربانی در لوکیشن انتخابی مدیر هنری به منظور گرفتن چند عکس و مصاحبه، همراه تصاویر مرتبط با آیین رونمایی که آن‌هم تنها به دلیل خاص بودن طراحی کتابخانه و دالانی با معماری ایرانی از سوی ایشان پیشنهاد گردیده بود، برای قلم‌کشان ایجاد انگیزه کرده است. تا امروز که روزانه هزاران نفر از اقشار مختلف مردم به بازدید و خرید و عکس یادگاری می پرداخته اند خبری از ایشان نبود!!! تا عکسی از همایون در کتاب خانه دیده شد آتش خشم شعله زد!! اخبار کذب جان گرفتند که آهنگ مشترک در مال اجرا کرده‌ایم ؟؟؟ کاش تصاویر این اجرا را هم میگذاشتید!! ( ادامه متن در کامنت اول ??)

A post shared by Homayoun Shajarian (@homayounshajarian) on

در مطلب روزنامه جوان آمده بود که فلسفه هنرمندانی که در ایران مال گام برمی‌دارند «توده‌های مردم و طبقات پایین اجتماع را از درک و فهم هنر عاجز» می داند. همایون شجریان با رد این انتقادات پرسید که چرا وقتی پیشنهاد اجرای کنسرت رایگان در خیابان را داده بود همین منتقدان، انگیزه او را شهرت طلبی دانستند.

مجموعه ایران مال که یک مرکز خرید لوکس و تازه ساز در غرب تهران است که صاحبان آن اخیرا با اتهامات تخلفات گسترده در ساخت و ساز روبرو شده‌اند. ضمن این که گفته می‌شود، علی انصاری مالک اصلی این مجموعه با سوءاستفاده از روابط نزدیک با مقامات در تخلفات اقتصادی گسترده‌ای نقش دارد.

برای جزئیات بیشتر می‌توانید این برنامه «صفحه آخر» درباره علی انصاری و برادرانش را ببینید:

 

آقای شجریان در متن خود این ادعای روزنامه جوان که گفته بود این دو هنرمند در این مجتمع آهنگ اجرا کردند را رد کرد. او در مورد تخلفات ایران مال نیز پرسید: «چرا چنین جایی دایر است؟ چرا تعطیلش نمی‌کنند تا مردم و هنرمندانشان تکلیف خود را بدانند؟»

در پی انتشار واکنش همایون شجریان، برخی از کاربران شبکه های اجتماعی به لحن او در این متن و برخی عبارات مطرح شده انتقاد کردند. یک کاربر نوشت: منتقدان شما و به گفته ی شما «قلم کشان»، از شما انتظاری جز مردم عادی دارند. اگر ایران مال با وجود تخلف هایش دایر هست این به دلیل بی‌قانونی مملکت است، شما که بهتر خبر دارید.»

محمد آقازاده، روزنامه نگار نیز در توئیتر با انتقاد از لحن و برخی از عبارات شجریان، نوشت: «او بزرگترین درس اش را نیاموخته که تا پایان عمر باید نقدپذیر ماند و همدستی با پول های کثیف هر هنری را آلوده ، غیر مردمی و مبتذل می‌کند.»

هر چند همین جمله این روزنامه نگار نیز با نظرات انتقادی زیر آن مواجه شد.

برخی دیگر از کاربران اما انتقادات به شجریان در شبکه های اجتماعی را وارد ندانستند. یکی از کاربران نوشته است: «زورمان به صاحب ایران مال، مجوز دهنده به او و ده‌ها نهاد بالا و پایین‌دست نرسیده، هنرمندمان را زیر رگبار توهین برده ایم؟!»

کاربر دیگری هم نوشته است: «اینکه حضور دراین کتابخانه برای هنرمندان را لزوما همنشینی با صاحبان زر و ثروت بدانیم کمی به ذهن ایرانی و قضاوت همگانی برمی‌گردد. پاسخگویی او بر انتقادات را قدر بدانیم.»
 

در این بین، نکته جالب این جاست که روزنامه وابسته به سپاه پاسداران در مقاله خود تمام انتقادات در مورد حضور این دو خواننده در ایران مال را متوجه همایون شجریان دانسته است و اشاره ای به علیرضا قربانی نکرده است.

Telegram Banner