تصویر مربوط به اعتراضات شیراز
رژیم ایران برای توقف اطلاع‌رسانی و سازماندهی اعتراضات در داخل ایران، اینترنت را قطع کرده است.

قطع اینترنت در ایران، با وجود ابراز نگرانی نهادهای بین المللی، در پنجمین روز از اعتراضات گسترده همچنان ادامه دارد.

موسسه نت بلاکز که به دسترسی به اینترنت نظارت می کند روز سه شنبه ۲۸ آبان اعلام کرد که دسترسی به اینترنت در ایران باز هم کاهش یافته و به چهار درصد رسیده است.

پیشتر محمد جواد آذری جهرمی اعلام کرده بود که اینترنت به دلیل اعتراضات گسترده و با تصمیم دستگاه‌های امنیتی قطع شده و مشخص نیست کی وصل می‌شود. سخنگوی قوه قضاییه امروز گفت که اینترنت باید زودتر قطع می‌شد.
 

این در حالیست که نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر نسبت به قطع اینترنت در ایران ابراز نگرانی کرده اند. عفو بین الملل نیز در پیامی در توئیتر قطع دسترسی شهروندان ایران به اینترنت را اقدامی برای مقابله با انتشار اخبار سرکوب دانست.

تداوم قطع اینترنت از آن رو نگران کننده است که گزارش های متعدد در پنجمین روز از اعتراضات، از جمله گزارش عفو بین‌الملل، حکایت از بالا رفتن تعداد کشته‌ها تا بیش از یکصد نفر دارد.

برایان هوک از مشاهده گزارش هایی درباره کستار معترضان می‌گوید و فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا از تیراندازی مستقیم ماموران در ایران به مردم خبر می‌دهد.
عفو بین الملل: دست‌کم ۱۰۶ نفر در اعتراضات اخیر ایران کشته شدند
عفو بین الملل: دست‌کم ۱۰۶ نفر در اعتراضات اخیر ایران کشته شدند

پیش از این وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش به سرکوب معترضان در ایران گفت آمریکا از گزارش‌های دریافتی درباره کشته شدن چندین نفر به شدت نگران است و «جهان نظاره‌گر رفتار رژیم ایران است.»

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

تصاویر مربوط به اعتراضات به گرانی بنزین در شهرهای مختلف ایران - سنندج
آخرین اخبار از کشته‌‌شدگان در شهرهای مختلف کردستان؛ جان‌‌باختگان کردستان به ۴۵ نفر افزایش پیدا کرد
تنها با گذشت یک روز از انتشار آمار کشته و زخمی شدگان در اعتراضات چند روز گذشته در شهرهای مختلف کردستان از سوی شبکه حقوق بشری هه‌نگاو، آمار کشته‌شدگان در این شهرها به ۴۵ نفر افزایش پیدا کرد.

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا هم در واکنش به اعتراضات در ایران، قطع اینترنت توسط دولت در ایران را محکوم کرده و از معترضان حمایت کردند.
 

آنتونیو گوترش
دبیرکل سازمان ملل با نگرانی اعتراضات در ایران را دنبال می کند
دبیرکل سازمان ملل با نگرانی اعتراضات در ایران را دنبال می کند

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که دست‌کم در ۵۴ شهر ایران اعتراضات مردمی جریان داشته است.

Telegram Banner