از بازداشت تا آزادی شهروند دارای اقامت آمریکا توسط جمهوری اسلامی - آقای زکا پس از ورود به بیروت برای دیدار با میشل عون به کار ریاست جمهوری رفت. او در کاخ ریاست جمهوری به خبرنگاران علامت پیروزی نشان داد.

نزار زکا، شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا، از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواست تا هر اقدامی که لازم است برای بازگرداندن زندانیان آمریکایی و دوتابعیتی گرفتار در ایران انجام دهد.

آقای زکا که روز سه شنبه ۲۱ خرداد از زندان آزاد شد و به لبنان رفت، در گفتگو با آسوشیتدپرس از قصد خود برای ملاقات با مقامات دولت آمریکا درباره وضعیت آمریکایی‌های زندانی در ایران خبر داد.

نزار زکا گفت که هیچ فردی بر روی کره زمین نباید رنجی را که او کشیده و دیگر گروگان‌های جمهوری اسلامی می‌کشند، متحمل شود.

این متخصص کامپیوتر، که به دعوت شهیندخت مولاوردی معاون وقت رئیس جمهوری ایران در امور زنان، برای سخنرانی در یک کنفرانس به تهران رفته بود، در شهریور ۹۴ بازداشت و به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به ۱۰ سال حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده بود.

او همچنین افشا کرد که در زندان شکنجه شده و ماموران سپاه پاسداران در زندان به او گفته اند که «ما این کشور را کنترل می‌کنیم؛ ما تصمیم گیرنده هستیم؛ ما خود قاضی و همه کاره هستیم.»

نخستین گفتگوی «نزار زکا» بعد از آزادی:‌ بازداشت من توسط ایران یک آدم ربایی بود
نخستین گفتگوی «نزار زکا» بعد از آزادی:‌ بازداشت من توسط ایران یک آدم ربایی بود

​​نزار زکا، شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا، در حالی از زندان آزاد شد که همچنان تعدادی از شهروندان آمریکایی در ایران زندانی هستند.

پس از آزادی نزار زکا، همچنان پنج آمریکایی در ایران زندانی یا ناپدید هستند
پس از آزادی نزار زکا، همچنان پنج آمریکایی در ایران زندانی یا ناپدید هستند

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آن‌ها شده است.

Telegram Banner