تصویری از آرش صادقی (سمت راست) در کنار سهیل عربی
تصویری از آرش صادقی (سمت راست) در کنار سهیل عربی

سهیل عربی،‌ فعال مدنی زندانی در ایران، با انتشار نامه‌ای از زندان اوین در حمایت از آرش صادقی که در زندان با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کند، دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این فعال مدنی زندانی روز پنجشنبه ۱۶ آبان با آغاز اعتصاب غذای خود اعلام کرده است که تا زمانی که آرش صادقی برای ادامه درمان به مراکز درمانی اعزام نشود به اعتصاب خود پایان نخواهد داد.

یک منبع مطلع نیز در گفتگو با صدای آمریکا این خبر را تایید کرده است.

در نامه‌ای که از سهیل عربی زندانی محبوس در زندان اوین منتشر شده، آمده است: «از شما می‌خواهم صدای آرش صادقی و سایر زندانیان آزادی خواه محبوس در زندان‌ها باشید که محروم از درمان هستند.»

آقای عربی در پایان این نامه با تاکید بر این که «تا روزی که از اعزام آرش و مورد درمان قرار گرفتن او مطمئن نشوم آب و خوراک نخواهم خورد» گفت که «تحت هیچ شرایطی به هیچ درخواستی مبنی بر شکستن اعتصاب، پایان نخواهم داد.»

آرش صادقی فعال مدنی زندانی که در حال گذراندن حکم ۱۵ سال زندان خود بابت فعالیت‌ در زمینه حقوق بشر است، سال گذشته پس از عمل جراحی در ناحیه دست بدون طی مراحل درمانی به زندان بازگردانده شد و چند ماه پیش تشخیص داده شد به سرطان استخوان مبتلا شده است.

با وجود آن که پزشکان تایید کرده‌اند او برای درمان بیماری خود باید معاینه شود و تحت نظر باشد، مقام‌های قضایی و امنیتی ایران اجازه نمی‌دهند که روند معاینه و درمان او طی شود.

آرش صادقی، فعال مدنی زندانی در ایران قبل و در زمان زندان
مقامات زندان همچنان اجازه اعزام «آرش صادقی» به بیمارستان را نمی دهند
مقامات زندان همچنان اجازه اعزام «آرش صادقی» به بیمارستان را نمی دهند

اواخر مرداد ماه سال جاری، سازمان عفو بين الملل ضمن نگرانی از وضعیت سلامت آرش صادقی با انتشار یک فراخوان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که با نوشتن نامه‌ای به وزیر بهداشت ایران به زبان و قلم خود و با الهام گرفتن از این فراخوان نسبت به وضعیت سلامت این زندانی سیاسی واکنش نشان دهند و خواهان آزادی بدون قید و شرط او از زندان شوند.

عفو بين الملل با اشاره به شکنجه آرش صادقی و ابتلای او به سرطان، خواهان آزادی او از زندان شد
سازمان عفو بين الملل با انتشار یک فراخوان، خواهان آزادی بدون قید و شرط «آرش صادقی» زندانی سیاسی از زندان شد. این نهاد بین المللی می‌گوید آرش صادقی یک زندانی عقیدتی است که منحصرا به دلیل استفاده مسالمت آمیز از حقوق خود برای برخورداری از آزادی بیان و آزادی اجتماع و تشکل به زندان افتاده است.

پیش از این وزارت خارجه ایالات متحده در صفحه توئیتر فارسی از زندانی بودن حدود ۸۰۰ ایرانی مروج حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی خبر داده بود. وزارت خارجه آمریکا همچنین بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

Telegram Banner