عکس مربوط به اعتراض خانواده «جواد خسروانیان» است.
عکس مربوط به اعتراض خانواده «جواد خسروانیان» است.

پس از انتشار تصاویری مربوط به اعتراض خانواده یک زندانی به نام «جواد خسروانیان» که به تازگی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، رئیس کل دادگستری استان فارس دستور پیگیری ویژه و بررسی پرونده مرگ این زندانی را صادر کرده است.

در روزهای گذشته، تصاویری از اعتراض خانواده جوانی به نام «جواد خسروانیان» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. آنها مدعی شدند  به دلیل «ضرب و شتم» مأموران اداره آگاهی خرم‌بید برای گرفتن «اعتراف» جان خود را از دست داده،

گفته می‌‍شود آقای خسروانیان در تاریخ ۸ شهریور توسط مأموران اداره آگاهی خرم‌بید بازداشت شد اما تا این لحظه از دلیل بازداشت این جوان اطلاعی در دست نیست.

ویدئو منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی:

 

با انتشار این تصاویر در فضای مجازی، کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری فارس اعلام کرده است که، «با تشكيل پرونده قضایی تحت نظر مقام قضایی علت فوت اين متهم تا روشن شدن كامل موضوع پيگيری خواهد شد.»

این مقام قضائی افزود: در صورت محرز شدن هر گونه تخلف و اقدام غیر قانونی علیه حقوق شهروندی متوفی با مسببین حادثه در چارچوب قانون و بدون اغماض برخورد خواهد شد.

این اولین بار نیست که یک شهروند ایرانی در زمان بازداشت جان خود را از دست می‌دهد، پیش از این نیز خبر مرگ «بنیامین البوغبیش»، شهروند عرب اهوازی که در تاریخ ۵ خرداد ۹۸ به همراه برادرش محمدعلی آلبوغبیش توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شده بود در تاریخ ۵ تیر از سوی یک مقام امنیتی به خانواده‌اش اعلام شد.

بنیامین البوغبیش، زندانی عرب اهوازی جان باخته
عفو بین الملل خواستار تحقیق درباره مرگ یک شهروند عرب زندانی در اهواز شد
سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست تا به سرعت تحقیقات مؤثر و بی‌طرفانه‌ای در مورد مرگ یک زندانی ۲۸ ساله به نام «بنیامین البوغبیش»، که در بازداشتگاهی در اهواز در گذشته است انجام دهند.

پس از انتشار خبر فوت این شهروند عرب اهوازی، سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست تا به سرعت تحقیقات مؤثر و بی‌طرفانه‌ای در مورد مرگ این زندانی انجام دهند.

پیش از آن نیز، ستار بهشتی کارگر وبلاگ نویس ایرانی که در ۹ آبان ۱۳۹۱ به اتهاماتی چون «اقدام علیه امنیت ملی» توسط پلیس فتا بازداشت شده بود، تنها چهار روز بعد از بازداشت جنازه او به خاک سپرده شد. چند سال پیگیری خانواده ستار بهشتی و فعالان به نتیجه‌ای منجر نشد و تنها یکی از ماموران به قتل شبه عمد محکوم شد.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به ستار بهشتی به عنوان یک قربانی رژیم ایران اشاره کرد.
برایان هوک روز تولد یک کارگر منتقد کشته شده توسط جمهوری اسلامی را «روز دوستی میان مردم ایران و آمریکا» نامید
برایان هوک روز تولد یک کارگر منتقد کشته شده توسط جمهوری اسلامی را «روز دوستی میان مردم ایران و آمریکا» نامید

بر اساس آخرین تحقیقات سازمان عفو بین‌الملل، از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون دستکم ۱۱ مورد مرگ‌ مشکوک بازداشت‌شدگان در ایران اتفاق افتاده است.

Telegram Banner