محمدعلی نجفی به قتل همسرش میترا استاد اعتراف کرده است.

پس از مصاحبه‌های عجیب صدا و سیما با محمدعلی نجفی و اعتراف او به قتل همسر دومش، حالا مدتی است که روند خبررسانی درباره پرونده این قتل قطره چکانی صورت می‌گیرد. آن گونه که علی مطهری، نماینده مجلس افشا کرده است این اقدام با دستور رهبر جمهوری اسلامی صورت گرفته و پس از تذکر علی خامنه‌ای به صدا و سیما، « ناگهان سیر اخبار درباره این حادثه متوقف شد.»

در آخرین خبر رسمی منتشر شده از این پرونده، مشخص شده که اولین جلسه محاکمه محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران و یکی از مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته، در تاریخ دهم تیر ماه در شعبه ۹ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی محمدرضا محمدی ‌کشکولی برگزار خواهد شد. هنوز مشخص نیست که برگزاری دادگاه علنی است یا غیرعلنی.

اما برگزاری دادگاه به ریاست قاضی محمدی کشکولی هم جالب توجه است. این قاضی مورد اعتماد نظام، سابقه رسیدگی به پرونده‌های مطبوعاتی زیادی را در کارنامه دارد اما اوج کارنامه او در آن جاست که قاضی سعید مرتضوی را از اتهامات مربوط به جنایت بازداشتگاه کهریزک تبرئه کرد اما محمد ثلاث، درویش زندانی را که در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم کرد.

محمدعلی نجفی سیاستمدار سرشناس ایرانی روز سه‌شنبه ۷ خرداد به قتل همسر دومش میترا استاد اعتراف کرد و یک روز بعد در دادسرای امور جنایی تهران مدعی شد: «من به قصد کشتن نرفتم و می‌خواستم بترسانمش.»

در فیلمی که از بازپرسی های اولیه از نجفی شده است، مامور از او می پرسد اگر قصد ترساندن داشتی چرا ضامن اسلحه کشیده شده بود.

آقای نجفی همچنین گفت: «یک نهاد تماس‌های مرا شنود می‌کرد و در اختیار همسرم قرار می‌داده است که در این خصوص شکایت کردم، اما این موضوع انگیزه قتل نبوده است.»

تلاش برای تبرئه متهم قتل میترا استاد؛ وکیل نجفی: «سوء نیت» نداشت پس «قتل عمد» نبود
تلاش برای تبرئه متهم قتل میترا استاد؛ وکیل نجفی: «سوء نیت» نداشت پس «قتل عمد» نبود

​​احتمال همکاری میترا استاد، همسر دومش با نهادهای امنیتی بر پیچیدگی ماجرا اضافه کرده و مشخص نیست که این موضوع تا چه اندازه در محاکمه او مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

عکس تزئینی است
واژه «پرستو» در ادبیات سیاسی ایران به چه معنی است؛ پرستوبازی نهاد‌های اطلاعاتی ایران
رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته بود: «سید محمدخاتمی و وزارت اطلاعات دولت او چندین بار با چنین مساله‌ای مواجه شده‌اند اما «بدون اینکه مساله را رسانه‌ای کند و یا با آبروی فرد بازی کند، فرد را احضار می‌کردند و یا به حضورش می‌رفتند -بسته به موقعیت و جایگاه شخص- و او را بر حذر می‌داشتند.»
Telegram Banner