عکس آرشیوی

نیویورک تایمز به نقل از مقامات نظامی و اطلاعاتی آمریکا گزارش داده است ایران به عنوان بخشی از تلاش های خود برای قدرت نمایی در خاورمیانه، از بحران های اخیر عراق استفاده کرده تا یک زرادخانه پنهان موشک های بالیستیک کوتاه‌برد در این کشور بسازد.

این اقدام در پی افزایش حضور نظامی ایالات متحده در خاورمیانه برای مقابله با تهدید‌های جدید علیه منافع این کشور از جمله حمله به نفتکش‌ها و تأسیسات نفتی است که مقامات اطلاعاتی آمریکا، ایران را در آن مقصر می دانند.

از ماه مه تاکنون، دولت ترامپ حدود ۱۴ هزار نیرو به منطقه اعزام کرده است.

نیویورک تایمز در این گزارش به ناآرامی‌های اخیر در ایران و عراق اشاره می کند و می گوید برخی از اعتراضات در عراق به دخالت‌های ایران در این کشور بوده است.

این گزارش به نقل از الیسا اسلوتکین، نماینده دموکرات ایالت میشیگان و عضو کمیته نیروهای مسلح کنگره آمریکا که با این نشریه گفتگو کرده است، می نویسد عراقی ها نمی خواهند بازیچه دست ایران باشند، اما بحران و سردرگمی در دولت مرکزی عراق باعث شده ایران از این ناآرامی ها سوء استفاده کند.

مقامات اطلاعاتی آمریکا نخستین بار سال گذشته در مورد زرادخانه موشک‌های ایران در عراق هشدار داده بودند و اسرائیل حملاتی هوایی برای نابود کردن این سلاح های پنهان ترتیب داد اما از آن زمان تاکنون، مقامات آمریکایی گفته اند که تهدیدها افزایش پیدا کرده است و موشک‌های بالستیک تازه ای به صورت مخفیانه وارد عراق شده است.

به گفته مقامات، ایران از نیروهای شبه نظامی شیعه عراقی که بسیاری از آنها را مدتها است با تأمین منابع تحت کنترل دارد، برای انتقال و پنهان کردن موشک‌ها استفاده کرده است.

Telegram Banner