آرشیو

پس از آن که مقامات ارشد دولت ایالات متحده، از جمله وزیر خزانه‌داری و وزیر خارجه آمریکا، اعلام کردند کمک‌های بشردوستانه به ایران برای مقابله با کرونا نقض تحریم‌ها علیه آن کشور محسوب نمی‌شود، جمهوری اسلامی ایران از صندوق بین المللی پول خواسته است که فورا ۵ میلیارد دلار به این کشور برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، کمک کند.

به گزارش رویترز، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، در صفحه اینستاگرام خود نوشته است که از صندوق بین المللی پول درخواست کرده ۵ میلیارد دلار به ایران برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا کمک شود. جواد ظریف نیز در توئیتی به مسئله درخواست کمک اشاره داشته است و گفته صندوق بین المللی پول باید چنین کمکی را به ایران ارائه دهد.

این در حالی است که استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز چهارشنبه ۲۱ اسفند گفت تحریم‌های ایالات متحده مانعی در زمینه مشارکت انسان‌دوستانه کشورها برای مقابله با کرونا در ایران نیست. پیش از او نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرده بود که به ایران برای مقابله با کرونا پیشنهاد کمک داده‌ شده است.

ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.