رافائل گروسی - آرشیو

رئیس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی معتقد است که تعیین ضرب الاجل برای جمهوری اسلامی ایران برای توضیح درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در یک مرکز اعلام نشده، ممکن است سازنده نباشد.

رافائل گروسی، مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی، سه شنبه ۱۲ آذر در نخستین روز کاری خود در آژانس با خبرگزاری رویترز گفت و گو کرد و به پرسش این خبرگزاری درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در مرکزی که نخست وزیر اسرائیل از آن به عنوان یک مرکز مخفی هسته ای ایران سخن گفته بود، پاسخ داد.

آژانس رسما در گزارش ۲۰ آبان خود اعلام کرد که ذرات اورانیوم طبیعی با منشا انسانی در محلی که به آژانس اعلام نشده، شناسایی شده است، و از ایران در این باره توضیح خواست، اما ایران تا کنون پاسخ قانع کننده ای درباره این موضوع ارائه نکرده است.

جکی ولکات، آرشیو
سفیر آمریکا در آژانس: عدم پاسخگویی کافی ایران درباره ذرات هسته‌ای کشف شده، غیرقابل پذیرش است
سفیر آمریکا در آژانس: عدم پاسخگویی کافی ایران درباره ذرات هسته‌ای کشف شده، غیرقابل پذیرش است

آقای گروسی درباره مهلت پاسخگویی ایران به رویترز، ضمن تاکید بر اهمیت همکاری، گفت که تعیین ضرب الاجل ممکن است به معنای یک رابطه خصمانه تلقی شود. 

مدیر کل جدید آژانس یک دیپلمات آرژانتینی ۵۸ ساله است که سابقه حضور در آژانس برای یک دوره سه ساله را داشته است و پیشتر گفته بود که تعدادی از مقامات تصمیم گیرنده درباره برنامه هسته ای ایران را می‌شناسد.

آقای نتانیاهو هفته پیش در سازمان ملل از وجود یک انبار در تورقوزآباد تهران خبر داده بود.
آژانس رسما یافتن اورانیوم در مرکزی اعلام نشده در ایران را تایید کرد؛ تورقوزآباد زیر ذره بین
آژانس رسما یافتن اورانیوم در مرکزی اعلام نشده در ایران را تایید کرد؛ تورقوزآباد زیر ذره بین

در هفته های گذشته، جکی وُلکات، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که ایران نزدیک به یک سال است که درباره مسئله پیدا شدن ذرات هسته‌ای در یک سایت از پیش گزارش نشده، توضیح کافی نداده و این موضوع «کاملا غیرقابل قبول است.»

آژانس اعلام نکرده است که این مواد هسته ای در کجا پیدا شده است، اما منابع دیپلماتیک پیشتر گفته اند که آژانس درباره منطقه ای در تورقوزآباد از ایران سوال کرده است.

پیشتر رسانه ها از جمله خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خود در آژانس اعلام کردند که این سایت محلی در جنوب تهران است که پیشتر نخست وزیر اسرائیل به عنوان یک مرکز هسته ای اعلام نشده از آن یاد کرده بود.​

پرزیدنت ترامپ سال گذشته با تشریح ایرادات توافق هسته ای با ایران، آمریکا را از این توافق خارج کرد و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، از جمله تحریم خرید نفت از ایران، را بازگرداند.


Telegram Banner