آقای نتانیاهو هفته پیش در سازمان ملل از وجود یک انبار در تورقوزآباد تهران خبر داده بود.
بنیامین نتانیاهو سال گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان گفته بود که ایران یک مرکز اعلام نشده اتمی در تورقوزآباد دارد.

در پی انتشار اخباری مبنی بر یافتن «شواهدی از مواد اعلام نشده» توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران، آژانس رسما در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که بازرسان ذرات اورانیوم در یک سایت اعلام نشده در ایران یافته اند.

آژانس در گزارش خود که دوشنبه ۲۰ آبان منتشر شد محل سایت مورد نظر را اعلام نکرد، اما برخی از رسانه ها از جمله خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خود در آژانس اعلام کردند که این سایت محلی در جنوب تهران است که پیشتر نخست وزیر اسرائیل به عنوان یک مرکز اعلام نشده از آن یاد کرده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود توضیح داده است: «ذرات اورانیوم طبیعی با منشا انسانی در محلی که به آژانس اعلام نشده، شناسایی شده است.»

مایک پمپئو: گزارش آژانس از یافتن مواد اعلام نشده هسته‌ای در ایران، باعث نگرانی عمیق است
مایک پمپئو: گزارش آژانس از یافتن مواد اعلام نشده هسته‌ای در ایران، باعث نگرانی عمیق است

نخست وزیر اسرائیل مهر سال گذشته در نشست سالانه سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، از وجود یک «انبار سری هسته‌ای» در ایران خبر داده و از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته بود فورا بازرسی از آن را آغاز کند.

به گفته بنیامین نتانیاهو در این انبار سری، مواد و تجهیزاتی در ارتباط با برنامه تسلیحات هسته‌ای وجود داشته و ایرانی‌ها ماه گذشته ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو را از این انبار واقع در کوچه ماهر منطقه تورقوزآباد تهران، به خارج منتقل کردند.

تورقوزآباد نام روستایی از توابع بخش کهریزک، در شهرستان ری در استان تهران است.

یک روز پیش از انتشار گزارش آژانس، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای در مورد گزارش ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد پیدا شدن شواهدی از مواد اعلام نشده و احتمالا هسته‌ای در ایران، ابراز نگرانی عمیق کرد.

سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل متحد - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸
نخست وزیر اسرائیل در سازمان ملل از «انبار سری هسته‌ای» در ایران خبر داد
نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه در نشست سالانه سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، از وجود یک «انبار سری هسته‌ای» در ایران خبر داد و از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست فورا بازرسی از آن را آغاز کند.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه که شامگاه جمعه ۱۷ آبان منتشر شد گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد شواهدی از موادی اعلام نشده و احتمالا اتمی را در ایران پیدا کرده است. ایران هیچ توضیح قابل قبولی در مورد این مواد پیدا شده ندارد و باید توضیح دهد این مواد اتمی از کجا آمده و الان کجا است.

وزارت خارجه آمریکا: اقدام ایران در افزایش غنی سازی اورانیوم گامی بزرگ در مسیری اشتباه است
وزارت خارجه آمریکا: اقدام ایران در افزایش غنی سازی اورانیوم گامی بزرگ در مسیری اشتباه است

جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر گام های دیگری را برای کاهش تعهدات خود نسبت به توافق هسته ای برداشته است؛ از جمله آغاز غنی سازی در مجمتع فردو که وزارت خارجه آمریکا آن را گامی گامی بزرگ در مسیر اشتباه خواند. وزیر خارجه آمریکا نیز در سخنانی کاهش تعهدات ایران را «اخاذی هسته ای» دانست.


Telegram Banner