مریم ممبینی در کنار فرزندانش مهران و رامین سیدامامی
مریم ممبینی در کنار فرزندانش مهران و رامین سیدامامی

«مریم ممبینی»، همسر کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست پس از ۱۹ ماه ممنوع‌الخروجی توانست برای دیدار با فرزندانش به کانادا سفر کرد.

«مریم ممبینی»، همسر کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست و استاد دانشگاه امام صادق که سال ۹۶ به طرز مشکوکی در زندان جان خود را از دست داد، روز پنجشنبه ۱۸ مهر توانست پس از گذشت ۵۸۲ روز ممنوع‌الخروجی برای دیدار با فرزندانش مهران و رامین سیدامامی به کانادا سفر کرد.

رامین سیدامامی فرزند مریم ممبینی، ملقب به «کینگ‌رام» روز پنجشنبه ۱۸ مهر با انتشار تصویری از دیدار با مادرش در حساب توئیتری خود این خبر را تایید کرد.

او در صفحه توئیتر خود نوشت: «۵۸۲ روز را در آرزوی رسیدن به این لحظه بودیم. هنوز در شوک هستیم و تلاش می‌کنیم احساسات خود را کنترل کنیم.»

پیام‌درفشان وکیل مدافع خانم ممبینی نیز با تایید این خبر به خبرگزاری ایرنا گفت: «بر اساس طرح و پیگیری مساله در بخش مرکزی دادستانی تهران و دادسرای انتظامی قضات و پیرو مذاکرات انجام گرفته بین مسئولین دادسرای انتظامی قضات و سرپرست دادسرای اوین به عنوان مقام قضایی صادرکننده دستور ممنوع‌الخروجی و نهاد امنیتی مسئول پرونده، دستور رفع ممنوع‌الخروجی موکل صادر شد.»

همسر کاووس سیدامامی، اسفند ماه سال ۹۶ زمانی که با فرزندانش قصد خروج از ایران و بازگشت به ونکور کانادا را داشت ممنوع‌الخروج شد و نتوانست از ایران خارج شود.

مراسم خاکسپاری و دفن کاووس سیدامامی که در زندان اوین جان باخت
ممانعت ایران از خروج همسر استاد دانشگاه که در زندان اوین جان باخت
مقامات جمهوری اسلامی ایران که پیشتر مرگ «کاووس سید امامی» استاد دانشگاه امام صادق و فعال حفاظت از محیط زیست را خودکشی اعلام کرده بودند، به همسر او برای خروج از کشور اجازه نداده اند.

 پس از این اتفاق، «کریستیا فریلند» وزیر خارجه کانادا در توییتر خود نوشت، مایه انزجار است که به مریم ممبینی، همسر کاووس سید امامی، اجازه خروج از ایران داده نشده است.

 کاووس سیدامامی فعال محیط زیست و استاد دانشگاه امام صادق بود که سال ۹۶ به همراه جمعی دیگر از فعالان محیط زیست بازداشت شد. سیدامامی پس از نزدیک به دو هفته در زندان درگذشت و مقام‌های جمهوری اسلامی علت مرگ او را «خودکشی» عنوان کردند اما خانواده آقای سیدامامی ادعای خودکشی را نپذیرفته و خواستار کالبدشکافی مستقل شدند.

مراسم خاکسپاری و دفن کاووس سیدامامی که در زندان اوین جان باخت
سیدامامی بدون کالبد شکافی دفن شد؛ واکنش‌های بین‌المللی به مرگ استاد دانشگاه در زندان
همزمان با انجام مراسم خاکسپاری کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه جان باخته در بازداشتگاه اوین، واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به مرگ این چهره علمی و فعال محیط زیست ادامه دارد.


با انتشار خبر مرگ کاووس سید امامی، سازمان دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای خواستار تحقیقات مستقل برای مشخص شدن دلیل مرگ مشکوک او شد. این سازمان در بیانیه‌ای نوشت مسئولان قضائی همسر او را ابتدا به مدت چهار ساعت بازجویی کردند و سپس به او اطلاع داده‌اند که سید امامی در زندان خودکشی کرده است.

در واکنشی دیگری، معاون پارلمانی وزیر خارجه کانادا در جلسه پرسش و پاسخ در پارلمان این کشور، مرگ آقای سیدامامی در زندان را مشکوک خواند و از دولت ایران خواست تا در این باره تحقیق کند.

Telegram Banner