Vahid Afkari, Habib Afkari prisoner, Iran

سعید افکاری با انتشار متنی در توئیتر از «ضرب و شتم شدید» و بازداشت شماری از اعضای خانواده‌اش خبر داد.

یک منبع مطلع و نزدیک به خانواده افکاری که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود، با تایید این خبر به صدای آمریکا گفت، تجمع خانواده در اعتراض به نگهداری وحید و حبیب افکاری در سلول‌های انفرادی زندان عادل‌آباد، در حالی انجام شد که دستکم ۲۸۰ روز است این دو زندانی با خانواده خود تماسی نداشته‌اند.

سعید افکاری،‌ برادر وحید و حبیب افکاری، با انتشار یک رشته توئیت، گفت که برخی از اعضای خانواده این دو زندانی با حضور در مقابل زندان عادل‌آباد شیراز، در اعتراض به ۲۸۰ روز بازداشت آنها در سلول‌های انفرادی دست به تجمع زدند.

به گفته آقای افکاری این تجمع روز شنبه ۲۲ خرداد ماه برگزار شد و ماموارن لباس شخصی برخی از اعضای خانواده افکاری، از جمله مادر و پدر این دو زندانی سیاسی، را مورد «ضرب و شتم شدید» قرار داده‌اند و گوشی‌های همراه حاضرین را ضبط کرده‌اند.

وی در ادامه افزوده است، الهام افکاری، خواهر وحید و حبیب افکاری، نیز به همراه یکی از زنان حاضر در این تجمع برای ساعاتی بازداشت و سپس آزاد شده‌‌اند.

پیشتر یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفته بود، برادران افکاری پیش از اعدام نوید افکاری، یکی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات مردمی در تاریخ ۲۲ شهریور ماه، به همراه او به سلول‌های انفرادی زندان عادل‌آباد منتقل شده و هر سه برادر مورد ضرب و جرح و شتم قرار گرفته بودند. وحید و حبیب افکاری تا به امروز به بندهای عمومی منتقل نشده‌اند.

گفته ‌می‌شود، همان زمان شکایتی بابت ضرب و شتم، با حضور رئیس دادگستری استان فارس و افرادی که گفته می‌شد از سوی پزشکی قانونی به زندان اعزام شده بودند، ثبت شده است.

Vahid Afkari, Habib Afkari prisoner, Iran
جزئیاتی از رسیدگی به شکایت برادران افکاری؛ کارشکنی مقامات قضایی و عدم دسترسی به وکیل
یک منبع مطلع می‌گوید جلسه رسیدگی به پرونده شکایت برادران افکاری پس از دست‌کم هفت ماه، در حالی که وکیل مدافع آنها به پرونده دسترسی نداشته، برگزار شده است.

نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات مردمی روز شنبه ۲۲ شهریور در شیراز اعدام شد. او در روستای سنگر، سپیدان استان فارس با حضور برخی از اعضای خانواده تحت تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شد. 

جمهوری اسلامی نوید افکاری را به کشتن یک مامور امنیتی متهم کرده بود. اما آقای افکاری، خانواده، و وکلای او تاکید داشتند که هیچ سند مستدل و متقنی درباره نقش او در این قتل وجود ندارد و صرفاً از اعترافات تحت شکنجه او برای محکوم کردنش استفاده شده است.

Navid Afkari, execution
یک منبع آگاه در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا:‌ حکم اعدام نوید افکاری بدون حق داشتن آخرین ملاقات و بدون اطلاع وکلای پرونده اجرا شد
یک منبع مطلع و نزدیک به خانواده افکاری روز یکشنبه ۲۳ شهریور در گفت‌و‌گویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت، حکم اعدام نوید افکاری در حالی به مرحله اجرا گذاشته شده است که خانواده و وکیل این زندانی سیاسی از زمان اجرای حکم اطلاع نداشتند و نتوانسته‌اند برای آخرین بار با او ملاقاتی داشته باشند.

وحید و حبیب افکاری نیز در رابطه با اتهامات مشابهی به ترتیب به ۵۴ سال و ۲۷ سال زندان و تحمل مجازات شلاق محکوم شده‌اند. این در حالی است که برادران افکاری ضمن رد اتهامات وارده، به ویژه قتل یک مأمور امنیتی، به کرات گفته بودند که آنها تحت فشار و شکنجه شدید مجبور به اعترافات غیرواقعی شده‌اند.

نهادهای حقوق بشری می‌‌گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی‌کند و بعضا افرادی بی‌گناه محاکمه و حتی اعدام شده‌‌اند. برای نمونه جمهوری اسلامی در دهه شصت، هزاران نفر را که محکومیت زندان داشتند، اعدام کرد.