گروهی از کولبران - آرشیو

طی روزهای گذشته بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به سوی کولبران در مناطق مرزی شهرستان بانه و چالدران،‌ دو کولبر کشته و زخمی شده‌اند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز دوشنبه ۲۵ فروردین در گزارشی اعلام کرده است که شیخە احمدپور، کولبر اهل شهرستان بانه، در پی شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به سوی دستەای از کولبران در ارتفاعات مرزی روستای برویشکانی جان خود را از دست داده است.

همچنین در این گزارش آمده است که کولبر دیگری به نام مجید برایی نیز در مناطق مرزی روستای «شیخ‌سلو» از توابع شهرستان چالدران واقع در استان آذربایجان غربی با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی زخمی و به مراکز درمانی شهر ماکو منتقل شده است.

صدای آمریکا پیش از این به نقل از شبکه حقوق بشری هه‌نگاو در گزارشی اعلام کرده بود که روز دوشنبه ۱۸ فروردین، در پی شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران بە سوی گروهی از کولبران در «ارتفاعات مرزیو» بخش بازرگان از توابع شهرستان ماکو، یک کولبر ۲۴ ساله به نام برهان جنیانلو کشته و دو کولبر دیگر زخمی شده‌اند.

برهان جنیانلو، کولبر کشته شده
قربانی شدن کولبران همچنان ادامه دارد؛ کشته و زخمی شدن سه کولبر در مرزهای ماکو
طی روزهای گذشته دست‌کم سه کولبر در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی ایران کشته و یا زخمی‌شده‌اند.

این سازمان حقوق بشری پیش از این نیز اعلام کرده بود که در سال ۲۰۱۹ میلادی، دست‌کم ۷۶ نفر از کولبران در مناطق مرزی کردستان جان خود را از دست داده و ۱۷۶ نفر دیگر نیز زخمی شدەاند. این آمار نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی که تعداد کشتە و زخمی شدگان ٢٣١ نفر اعلام شده بود، با افزایش ۸.۳ درصدی روبرو بودە است.

گزارش یک سایت حقوق بشری: کشتە و زخمی شدن ۲۵۲ کولبر و کاسبکار در سال ٢٠١٩
در سال ۲۰۱۹ میلادی دستکم ۲۵۲ کولبر در نواحی مختلف مرزی کردستان کشته و زخمی شدند.

در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان ده‌ها تن را گرفته و ده‌ها تن دیگر را نیز مجروح کرده است.

تصویری از جنازه فرهاد خسروی، کولبر ۱۴ ساله، که بر اثر سرمازدگی جان باخت.
جسد دومین کولبر ناپدید شده در کوهستان‌های کردستان پیدا شد؛ مرگ دو برادر نوجوان بر اثر سرمازدگی
جسد دومین کولبر ناپدید شده در کوهستان‌های کردستان پیدا شد؛ مرگ دو برادر نوجوان بر اثر سرمازدگی

این در حالی است که حتی خود مقامات ایران اذعان می‌کنند که حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

ایالات متحده آمریکا بارها فساد مالی نهادینه در میان اعضای طبقه حاکم بر ایران، غارت دارایی‌های خدادادی این کشور توسط سران رژیم جمهوری اسلامی، و ماجراجویی‌های برون‌مرزی نظام حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی اقشار گوناگون مردم ایران دانسته است.

Telegram Banner