از بازداشت تا آزادی شهروند دارای اقامت آمریکا توسط جمهوری اسلامی - آقای زکا پس از حضور در کاخ ریاست جمهوری لبنان، بازداشت خود را در تهران به آدم ربایی تشبیه کرد.

نزار زکا، شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا ساعاتی پس از خروج از ایران در نخستین گفت و گوی خود با خبرنگاران، بازداشت خود در تهران را آدم ربایی خواند.

آقای زکا که سه شنبه ۲۱ خرداد پس از ورود به بیروت سخن می گفت، بازداشتش در ایران را خودسرانه، اتهاماتش را دروغین و دادگاهش را مضحک دانست.

به نوشته آسوشیتدپرس، آقای زکا پس از ورود به لبنان برای دیدار با میشل عون به کاخ ریاست جمهوری این کشور رفت.

هفته پیش، ماجد دمشقیه، وکیل نزار زکا، در بیروت به آسوشیتدپرس گفت که آزادی موکل او پس از تلاش‌های میشل عون، رئیس جمهوری، و سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، اتفاق می‌افتد.

از بازداشت تا آزادی شهروند دارای اقامت آمریکا توسط جمهوری اسلامی - نزار زکا در کنار برادر و خواهرش در کاخ ریاست جمهوری لبنان

آقای زکا بعد از آزادی در کنار برادر و همسرش.

در ایران اما سخنگوی قوه قضائیه آزادی آقای زکا را مشروط اعلام کرد.

آقای زکا که کارشناس فناوری اطلاعات است، برای حضور در یک کنفرانس به دعوت دولت ایران به تهران سفر کرده بود که بازداشت شد.

او که در شهریور ۹۴ بازداشت به اتهام  «همکاری با دولت متخاصم آمریکا»  به ۱۰ سال حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده بود روز سه شنبه پس از آزادی به همراه عباس ابراهیم، رئیس سازمان امنیت داخلی لبنان از ایران خارج شد.

آقای ابراهیم با اشاره به نقش حزب الله لبنان در آزادی آقای زکا گفت که اصل درخواست آزادی از سوی رئیس جمهوری لبنان مطرح شد. 

Telegram Banner