تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی در ایران با انتشار بیانیه‌ای به صدور احکام سنگین صادر شده اخیر علیه برخی فعالان و معترضان کارگری، دانشجویی، زنان اعتراض کردند.

در این بیانیه که جمعه ۲۲ شهریور در برخی از وبسایت‌های خبری منتشر شد، صدور چنین احکامی، «استفاده سوء از نهاد دادگاه و قانون» و استفاده ابزاری از آن برای «ساکت کردن دگراندیشان، منتقدان و مخالفان سیاسی» عنوان شده است.

امضا کنندگان در ادامه ضمن ابراز تعجب از «سرعت نامتعارفی که چند محکمه خاص در دادگاه انقلاب تهران در همراهی و شاید تبعیت از منویات دستگاه های امنیتی و نظامی به خرج داده اند» آورده اند: «نهاد و سازمانی مستقل از کلیت دستگاه عدلیه کشور شکل گرفته که از مرحله اعلام جرم و پرونده سازی تا بازجویی و صدور کیفرخواست و رای بدوی و تجدیدنظر و حتی نحوه اجرای حکم را در اختیار دارد.»

از راست اسماعیل بخشی،فعال کارگری، سپیده قلیان، فعال مدنی، امیر امیرقلی، فعال مدنی
بیش از صد فعال صنفی خواستار برگزاری دادگاه علنی برای بازداشت‌شدگان سیاسی شدند
بیش از‌ صد نفر از فعالان کارگری و صنفی معلمان با انتشار نامه‌ای خواستار اعاده دادرسی و برگزاری دادگاه علنی برای تمامی بازداشت‌شدگان و زندانیان صنفی، دانشجویان، و فعالان مدنی شدند.

امضا کنندگان این بیانیه در ادامه ۱۵ پیشنهاد را برای تغییر وضعیت موجود ارائه داده اند که از آن جمله می توان به «انحلال محاکم کیفری اختصاصی نامتعارف از جمله دادگاه انقلاب و دادگاه ویژه روحانیت» و «لغو فوری هرگونه محدودیت در دسترسی به وکیل مدافع ... در تمامی مراحل» اشاره کرد.

 

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس
یک نماینده مجلس: رئیسی به مراتب خشن‌تر از روسای پیشین قوه قضائیه عمل می‌کند
یک نماینده مجلس: رئیسی به مراتب خشن‌تر از روسای پیشین قوه قضائیه عمل می‌کند

ابوالفضل قدیانی، حسین کروبی و احمد منتظری از جمله امضا کنندگان این نامه هستند. ​سازمان عفو بین الملل صدور «احکام ظالمانه» برای فعالان کارگری در ایران را محکوم کرد

 

از راست: مرضیه امیری، عاطفه رنگریز و ندا ناجی و نوشین جعفری
جمعی از نمایندگان مجلس درباره احکام خبرنگاران و فعالان مدنی به رئیس قوه قضائیه نامه نوشتند
شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه خواستار «اصلاح احکام صادرشده برای برخی روزنامه‌نگاران، فعالان رسانه‌ای و مدنی» شدند.

در روزهای اخیر صدور احکام سنگین زندان برای فعالان کارگری، از جمله اسماعیل بخشی و سپیده قلیان انتقادهای بسیاری در پی داشت. اعتراضهای متعددی نیز به احکام سنگین برای فعال حقوق زنان از جمله صبا کردافشانی و روزنامه نگاران و فعالان دانشجویی صورت گرفت.

ایالات متحده بارها نسبت به برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و دگراندیشان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، به ویژه حقوق زنان، کارگران، و اقلیت‌های مذهبی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور ابراز نگرانی و آن را محکوم کرده است.

 

Telegram Banner