ارشاد رحمانیان، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان که جسد او پیدا شده است.
ارشاد رحمانیان، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان که جسد او پیدا شده است.

برخی گزارش‌ها حاکی از کشف اجساد تعدادی از گمشده‌های اعتراض‌های آبان در مناطقی از جنوب وغرب ایران است.

بستگان ارشاد رحمانیان روز دوشنبه ۲۵ آذر اعلام کردند که جسد او روز یکشنبه، نزدیک به یک ماه پس از ربوده شدنش در مریوان، در دریاچه سد گاران کشف شد.

وبسایت خبری هه‌نگاو، که اخبار حقوق بشر کردستان را منتشر می کند، نوشت که ارشاد رحمانیان ٢٨ سالە و فارغ التحصیل رشته فوریت‌های پزشکی، روز یکشنبە ٢۶ آبان در حالی کە مادرش را بە یکی از مراکز درمانی مریوان بردە بود بازداشت شد و از آن زمان سرنوشتش نامعلوم بودە است.

یک منبع نزدیک بە خانوادە رحمانیان در این بارە اعلام کرد کە جسد ارشاد در حالی کشف شدە است کە دست و پاهای او شکستە شدە و سرش بر اثر اصابت گلولە متلاشی شده است.

فیلیپ لوتر، مدیر پژوهش‌های غرب آسیا و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل
یک مقام مسئول در عفو بین الملل به صدای آمریکا گفت: آمار کشته‌های اعتراضات آبان ماه باز هم افزایش خواهد یافت
یک مقام مسئول در عفو بین الملل به صدای آمریکا گفت: آمار کشته‌های اعتراضات آبان ماه باز هم افزایش خواهد یافت

 

کامیار احمدی، دایی ارشاد، به برخی از رسانه های فارسی زبان گفته است که نیروهای امنیتی به خانواده فشار وارد می‌کنند که بگویند ارشاد خودکشی کرده است. جسد ارشاد هنوز تحویل داده نشده است.

پیشتر نیز گفته شده بود که اجساد چند جوان در سد وحدت سنندج کشف شده است.

ویدئویی که روز جمعه منتشر شد نیز نیروهای امنیتی و غواصی را نشان می داد که جسد یک پسر جوان را از رودخانه کارون بیرون کشیدند. گفته می شود که این جسد احتمالا متعلق به یکی از معترضان آبان است، هر چند هنوز هویت و دلیل مرگ او مشخص نشده است.

آشور کالتا، یکی از کشته شدگان اعتراضات مردمی اخیر در ایران
هویت یکی از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر مردمی در فردیس کرج احراز شد
آشور کالتا، شهروند آشوری ساکن فردیس کرج، در اعتراضات اخیر مردمی ایران با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده است.

 

کشف اجساد این برآورد را که تعداد کشته شدگان افزایش می یابد، تقویت می کند.

عفو بین الملل روز یکشنبه اعلام کرد که بر اساس آخرین برآورد این سازمان، تعداد کشته شدگان اعتراض های آبان امسال بیش از ۳۰۴ نفر است. 

فیلیپ لوتر، مدیر پژوهش‌های غرب آسیا و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، به صدای آمریکا گفت که به باور مقامات این سازمان مدافع حقوق بشر، تعداد کشته شدگان معترضان بیش از رقم است.

کاخ سفید در نخستین روزهای اعتراضات آبان ماه با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض در ایران اعلام کرد ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

 

Telegram Banner