«احمدرضا جلالی» در کنار همسر خود «ویدا مهران‌نیا»
«احمدرضا جلالی» در کنار همسر خود «ویدا مهران‌نیا»

در پی انتشار اخباری درباره احتمال اجرای قریب الوقوع اعدام احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، وزیر امور خارجه سوئد از درخواست آن کشور از ایران برای توقف اجرای این شهروند دوتابعیتی خبر داد.

 ان لینده، وزیر امور خارجه سوئد، روز سه‌شنبه چهارم آذر ماه با انتشار یک توئیت ضمن اشاره به دریافت اطلاعاتی مبنی بر احتمال اجرای حکم اعدام آقای جلالی، از گفت‌وگو با همتای ایرانی خود در این رابطه خبر داد.

او همچنین تاکید کرد که سوئد «مجازات اعدام را محکوم می کند» و تلاش می‌كند تا حکم صادره علیه آقای جلالی اجرا نشود.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل با انتشار متنی اعلام کرده بود که احمدرضا جلالی،‌ پزشک دو تابعیتی محکوم به اعدام در ایران، روز سه‌شنبه ۴ آذر به سلول انفرادی زندان اوین منتقل شد. به گفته این سازمان، به او اطلاع داده شده که اجرای حکم اعدام او به زودی انجام می‌شود. 

احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام در ایران
ابراز نگرانی عفو بین‌الملل از اجرای قریب الوقوع حکم اعدام احمدرضا جلالی،‌ پزشک دوتابعیتی زندانی در ایران
عفو بین‌الملل با انتشار متنی در توئیتر اعلام کرده است که احمدرضا جلالی،‌ پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، در خطر اعدام قرار گرفته است.

براساس اطلاعات موجود، احمدرضا جلالی در سال ۹۵ وقتی برای دیدن خانواده‌اش از سوئد به ایران رفته بود، بازداشت شد. او به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران، توسط دادگاه انقلاب ایران محاکمه و به مجازات اعدام محکوم شد. دیوان عالی نیز درخواست بازبینی در آن حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد.

پیشتر ویدا مهران‌نیا، همسر این پزشک زندانی، به صدای آمریکا گفته بود، اکثریت قریب به اتفاق مقامات قضایی و حتی مراجع امنیتی کاملا از بیگناهی او و اشتباه بودن حکم اعدام صادر شده مطمئن هستند، ولی کسی حاضر نیست این اشتباه را اعلام ‌و جبران ظلم کند.

رژیم ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.