سید مصطفی هاشمی‌زاده، دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه تهران
سید مصطفی هاشمی‌زاده، دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه تهران

سید مصطفی هاشمی‌زاده، دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه تهران که در اعتراضات دی ماه ۹۸ بازداشت شده بود، توسط دادگاه انقلاب به ۶ سال زندان و شلاق محکوم شد.

سید مصطفی هاشمی‌زاده طی روزهای گذشته با انتشار این خبر در توئیتر خود اعلام کرده است که به دلیل شرکت در تجمع دانشجویی دی ماه ۹۸ در محوطه دانشگاه تهران در اعتراض به ساقط شدن پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین توسط حمله موشکی نیروی سپاه پاسداران توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «اخلال در نظم و آسایش عمومی» به تحمل ۶ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

به گفته این دانشجوی دانشگاه تهران، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب همچنین، دو سال ممنوعیت از ورود به خوابگاه دانشجویی و سه ماه خدمات عمومی رایگان و عام المنفعه در بیمارستان روانپزشکی نیایش تهران را نیز به عنوان مجازات تکمیلی برای وی صادر کرده است.

این اولین‌بار نیست که جمهوری اسلامی یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸ را به زندان محکوم می‌کند. پیش از این نیز صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که یازده نفر از شهروندان آمل که در اعتراضات دی ماه ۹۸ بازداشت شده بودند، توسط دادگاه انقلاب مجموعا به ۸۸ ماه زندان محکوم شده‌اند.

تصاویر صورت دانشجویان معترض برای عدم شناسایی توسط رژیم ایران محو شده است
گروه دیگری از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی‌ماه سال ۹۸ به زندان محکوم شدند
۱۱ نفر از شهروندان آمل به نام‌های علی شکری، آزاده جوانی، علیرضا محمدنژاد، آیدین جوانی، فرشته محمودی، حسین مصطفی‌نیا، میثم خدابنده‌لو، حمید محمدی‌ایرانی، امین فروحی، محمدرضا شجاع، و آیدا جوانی که در اعتراضات دی ماه ۹۸ بازداشت شده بودند، توسط دادگاه انقلاب مجموعا به ۸۸ ماه زندان محکوم شده‌اند.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، که در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با ۱۷۶ سرنشین از تهران راهی کی‌یف پایخت اوکراین بود، دقایقی پس از آغاز مسیر خود بر اثر حمله موشکی سپاه پاسداران در حوالی شهر جدید پرند استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا ایرانی بودند، کشته شدند.

مورگان اورتگاس - آرشیو
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: رژیم ایران جعبه سیاه هواپیمایی که سپاه سرنگون کرد را تحویل دهد
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: رژیم ایران جعبه سیاه هواپیمایی که سپاه سرنگون کرد را تحویل دهد

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۹ فروردین در صدمین روز از سقوط این هواپیمای مسافربری در ایران در پیامی توئیتری گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۰۰ روز پیش هواپیمای پرواز پی‌اس۷۵۲ را هدف قرار داده و سرنگون کرد و ۱۷۶ سرنشین و خدمه آن را به قتل رساند.»