تجمع معلمان حق التدریسی در مقابل مجلس
یکی از تجمع های گذشته معلمان در مقابل مجلس

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت روز معلم، اعلام کرد بر خواسته‌های فرهنگیان، از جمله آزادی و تبرئه معلمان زندانی، پای می‌فشارد.

در بیانیه این شورا که جمعه ۱۲ اردیبهشت منتشر شد، با اشاره به سختی کار معلمان که به دلیل «بی‌تدبیری حاکمان» مجبورند دشواری‌های بسیاری را تحمل کنند، آمده است که هر چه معلمان بیشتر تلاش می‌کنند، حقوق طبیعی آنان بیشتر توسط حاکمان پایمال می‌شود.

در بخشی از این بیانیه آمده است که معلمان به طور مسالمت‌جویانه خواسته‌های خود را مطرح می‌کنند، اما در عوض «اهانت می‌شنوند، زندان و شکنجه می‌شوند، تحقیر می‌شوند، از کار اخراج و محکوم به شلاق می‌شوند.»
 

اسماعیل عبدی (راست) و محمد حبیبی
شبکه سندیکایی جھانی همبستگی و مبارزه:‌ رژیم ایران اسماعیل عبدی و محمد حبیبی را بی‌درنگ آزاد کند
۸۰ تشکل و سندیکای عضو «شبکه سندیکایی جھانی همبستگی و مبارزه» با انتشار نامه‌ای دستگیری مجدد اسماعیل عبدی و اخراج محمد حبیبی از وزرات آموزش و پروش را محکوم کردند.

این بیانیه اضافه کرده است که شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با وجود فشارها، بر خواسته های خود - از جمله آموزش رایگان و با کیفیت در مدارس و دانشگاه‌ها، مطالبات شاغلین و بازنشستگان، تبرئه و آزادی معلمان زندانی، آموزش به زبان مادری، و بازگشت به کار معلمان فعال صنفی اخراج شده - پافشاری می‌کند.

در سال‌های اخیر معلمان و فرهنگیان بازنشسته و شاغل بارها برای بهبود شرایط کار و دریافت مطالبات خود به طور مسالمت آمیز تجمع کردند؛ اما با برخورد امنیتی و بازداشت فعالان این صنف مواجه شدند.

محمود بهشتی، محمد حبیبی، و اسماعیل عبدی از جمله معلمانی هستند که به دلیل فعالیت صنفی خود زندانی شده اند.