علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی
علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی

طی روزهای گذشته دو فعال دانشجویی و از دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف به نام‌های علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده‌اند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت در گزارشی اعلام کرد که این دو فعال دانشجویی به روز جمعه ۲۲ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی در زمان بازداشت منزل علی یونسی و امیرحسین مرادی را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از لوازم شخصی از جمله موبایل و کامپیوترهای این دانشجویان را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی همچنین تا به این لحظه از دلایل بازداشت و وضعیت این دو دانشجو هیچ اطلاعاتی در دست نیست. بنا بر این گزارش، آقایان یونسی و امیری هر دو از دانشجویان نخبه کشور و از دارندگان مدال‌ها و مقام‌های برتر المپیادهای علمی ایران و جهان هستند.

این بازداشت‌ها در حالی توسط نیروهای امنیتی در ایران صورت می‌گیرد که فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در پی شیوع ویروس کرونا خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان‌های ایران هستند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران
سازمان ملل: با شیوع کرونا، آزاد نکردن زندانیان سیاسی ایران «تاسف‌بار و نگران‌کننده» است
با شدت یافتن بحران شیوع ویروس کرونا در ایران، گزارشگر ویژه حقوق بشر شرایط زندانیان سیاسی را «نگران‌کننده» خواند و خواستار آزادی موقت همه زندانیان شد.

جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند از جمهوری اسلامی خواسته است همه زندانیان را موقتا آزاد کند. او تاکید کرد که ادامه نگه داشتن زندانیان سیاسی در بحبوحه شیوع کرونا «تاسف‌بار و نگران کننده است.»

مایک پمپئو: اصل بشردوستی حکم می‌‌کند که ایران تمامی افرادی که ناعادلانه زندانی شده‌اند را آزاد کند
مایک پمپئو: اصل بشردوستی حکم می‌‌کند که ایران تمامی افرادی که ناعادلانه زندانی شده‌اند را آزاد کند

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند.»