رضا محمدحسینی (راست) و خالد پیرزاده
رضا محمدحسینی (راست) و خالد پیرزاده

رضا محمدحسینی و خالد پیرزاده، شهروندان بازداشت شده در زندان اوین، از سوی دادگاه انقلاب مجموعا به ۲۳ سال و ۶ ماه زندان محکوم شده‌اند.

زرتشت احمدی‌راغب، فعال مدنی و از امضا کنندگان نامه استعفای آیت‌الله علی خامنه‌ای، با انتشار این اخبار در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده است که خالد پیرزاده از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «توهین به رهبری» مجموعا به ۷ سال زندان محکوم و رضا محمدحسینی نیز از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور»، «توهین به رهبری»، «تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه»، «خروج غیرقانونی از مرز» و «ورود غیرقانونی به کشور» مجموعا به ۱۶ سال و شش ماه زندان محکوم شده است.

این حکم در حالی برای این دو زندانی از سوی شعب دادگاه انقلاب تهران صادر شده است که در صورت تایید و بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها ۵ سال از حکم خالد پیرزاده و ۷ سال از حکم رضا محمدحسینی قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حکم صادره روز شنبه ۵ بهمن ماه به این دو زندانی سیاسی در زندان ابلاغ شده است.

بنا بر اطلاعات موجود، رضا محمدحسینی اردیبهشت ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت، به زندان اوین منتقل و در حال حاضر در اندرزگاه ۴ زندان اوین در بازداشت به‌سر می‌یرد؛ خالد پیرزاده نیز که از زمان بازداشت او اطلاع دقیقی در دست نیست پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به زندان اوین منتقل و در حال حاضر در اندرزگاه ۴ زندان اوین به‌سر می‌یرد.

زرتشت احمدی‌راغب، در پست اینستاگرامی خود در رابطه با رضا محمدحسینی همچنین اعلام کرده است که این زندانی سیاسی در حال حاضر در اعتصاب غذا به سر می‌برد، اعتصاب غذایی که از دو ماه پیش آغاز شده است.

View this post on Instagram

درود . پنجشنبه گذشته حکم رضا محمدحسینی زندانی سیاسی در اندرزگاه ۴ اوین به او ابلاغ گردید . اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام ۷ سال ، توهین ۳ سال ، خروج غیرقانونی از مرز ۳ سال ، ورود غیرمجاز ۳ سال ، تمرد از همراهی با ماموران یک سال و نیم ، در مجموع ۱۶ سال و نیم که ۷ سال آن قابل اجراست . رضا اکنون پس از دو ماه همچنان در اعتصاب غذاست و حالش خوب نیست . صدای حمایت از جوانان میهن که دربند زندان بیداد اسیرند ، باشیم .....

A post shared by زرتشت احمدی راغب (@zrtshthmdy) on

پیش از این نیز صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که این زندانی سیاسی اواخر تیر ماه گذشته نیز به همراه پنج زندانی دیگر در اعتراض به روند دادرسی‌های ناعادلانه و شرایط زندان‌ها دست به اعتصاب غذا زده بود.

شش زندانی سیاسی در اعتراض به دادرسی ناعادلانه و شرایط زندان اعتصاب غذا کردند
شش زندانی سیاسی به نام‌های «مرتضی نظری سدهی»، «محسن امین پور»، «رضا بازآزاده»، «بهروز زارع» و «رضا محمدحسینی» با انتشار نامه‌ای سرگشاده اعلام کردند که در اعتراض به روند دادرسی‌های ناعادلانه و شرایط زندان‌ها دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

Telegram Banner