مژگان کاوسی، نویسنده و محقق کرد
مژگان کاوسی، نویسنده و محقق کرد

حکم ۵ سال و ۹ ماه زندان مژگان کاوسی، نویسند و محقق کُرد که پیش از این توسط دادگاه بدوی نوشهر صادر شده بود در دادگاه تجدیدنظر افزایش یافت.

این نویسنده و محقق کُرد روز دوشنبه ۲۶ اسفند، با انتشار این خبر در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده است که حکم ۶۹ ماه زندان، از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «تشویق مردم به بر هم زدن نظم عمومی» و «عضویت در گروه‌های معاند نظام» که پیش از این توسط دادگاه بدوی نوشهر برای وی صادر شده بود از سوی دادگاه تجدید نظر استان مازندان به ۷۶ ماه و ۱۵ روز افزایش یافته است.

بر اساس اطلاعات موجود، مژگان کاوسی که پیشتر از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» به ۶ ماه زندان و «تشویق مردم به بر هم زدن نظم عمومی» به ۳۰ ماه زندان محکوم شده بود در دادگاه تجدید نظر این احکام به ترتیب به ۷ ماه و ۱۵ روز زندان و ۳۶ ماه زندان افزایش یافته است.

این حکم در حالی برای این نویسنده و محقق کرد صادر شده است که در صورت تائید و بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام،‌ تنها ۳۶ ماه از این حکم قابل اجرا خواهد بود.

View this post on Instagram

رای قطعی دادگاه تجدیدنظر دادگاه، اعتراض و دفاعیەی بنده به وکالت جناب آقای مصطفی نیلی را رد کرده و اعتراض دادستان عمومی و انقلاب نوشهر به رای دادگاه بدوی را جایز دانستەاست. لذا حبس بابت تبلیغ علیه نظام از شش ماه به هفت ماه و نیم و بابت تشویق مردم به بر هم زدن نظم عمومی از سی ماه به سی و شش ماه افزایش یافته است. حبس بابت عضویت در گروه های معاند نظام همچنان سی و سه ماه است. با این حساب، تجمیع حبس بنده از ۶۹ ماه به ۷۶.۵ ماه و مجازات اشد نیز که قبلا بابت عضویت در احزاب بود اکنون جای خود را به حبس بابت تحریک مردم داده است. از آنجا که طبق قانون تجمیع، حکم اشد قابل اجراست، حبس قابل گذراندن اینجانب از سی و سه ماه به سی و شش ماه، یعنی سه سال تمام افزایش یافته است. ضمن خسته نباشید به برادران اطلاعات و مجموعه ی قضایی درگیر پرونده ی بنده، من الله توفیق . #مژگان_کاوسی

A post shared by مژگان کاوسی (@mozhgan_kavousi) on

به گفته خانم کاوسی، قاضی پرونده در دادگاه تجدید نظر دفاعیه این نویسنده و محقق کرد را مورد قبول ندانسته و اعتراض دادستان عمومی و انقلاب نوشهر به رای دادگاه بدوی را جایز دانسته است.

بر اساس اطلاعات موجود، مژگان کاوسی روز دوشنبە ٢٧ آبان، توسط نیروها امنیتی بازداشت و پس از طی ۲۲ روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ساری به بند نسوان زندان نوشهر منتقل و در نهایت ۲۸ آذر ماه با قید وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شده است.

مژگان کاوسی، نویسندە و محقق کُرد
یک نویسندە و محقق کُرد در دادگاهی بدون وکیل مدافع به ۶۹ ماه زندان محکوم شد
طی روزهای گذشته، مژگان کاوسی نویسندە و محقق کُرد اهل کلاردشت از سوی دادگاه بدوی نوشهر به ۵ سال و ۹ ماه زندان محکوم شد.

این اولین بار نیست که یک نویسندە و محقق به احکام زندان محکوم می‌شود. پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که امین ماسوری، نویسنده و پژوهشگر اهل شهرستان خرم آباد که پیشتر از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب خرم آباد بابت اتهاماتی همچون «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» به دو سال زندان محکوم شده بود، پس از تایید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر روز چهارشنبه اول آبان جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان مرکزی این شهرستان منتقل شده است.

امین ماسوری نویسنده و پژوهشگر اهل شهرستان خرم آباد
نویسنده و پژوهشگر اهل شهرستان خرم آباد برای اجرای حکم راهی زندان شد
امین ماسوری، نویسنده و پژوهشگر اهل شهرستان خرم آباد که از سوی دادگاه انقلاب به تحمل دو سال زندان محکوم شده بود، جهت اجرای حکم به زندان منتقل شد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

Telegram Banner