فریبا عادلخواه
فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی زندانی در ایران

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی که از خرداد امسال در بازداشت به سر می‌برد، در اعتراض به عدم امکان ملاقات با گابریل مارشال، شریک زندگی خود، در مقابل در ورودی بند زنان زندان اوین دست به تحصن زد.

سعید دهقان، وکیل مدافع فریبا عادلخواه، روز چهارشنبه ۲ بهمن با تائید این خبر به خبرگزاری ایلنا گفت، با این که این دو بیش از ٣٨ سال سابقه زندگی مشترک در فرانسه را دارند اما ظاهرا مقامات زندان اوین، عدم ثبت رسمی ازدواج فریبا عادلخواه با گابریل مارشال در ایران را مانع این ملاقات قلمداد کرده‌‌اند.

به گفته وکیل مدافع خانم عادلخواه، ثبت رسمی ازدواج این دو در همان زندان می‌تواند یک راهکار عملی باشد.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی «بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس»، خرداد امسال توسط سازمان اطلاعات سپاه در تهران بازداشت شد. برخی رسانه‌ها، رولاند مارشال را همکار او معرفی کرده‌اند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که پس از احضار سفیر ایران در پاریس در رابطه با زندانی بودن رولاند مارشال و فریبا عادلخواه دو شهروند فرانسوی که در ایران بازداشت هستند، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه ۸ دی ماه اتهام فریبا عادلخواه شهروند فرانسه را «ارتکاب اعمال جاسوسی» اعلام کرد.

رولاند مارشال و فریبا عادلخواه عادل خواه دو شهروند فرانسوی که در ایران بازداشت هستند.
اتهام «جاسوسی» برای یک شهروند دو تابعیتی دیگر در ایران؛ یک شهروند دیگر فرانسه به «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» متهم شد
اتهام «جاسوسی» برای یک شهروند دو تابعیتی دیگر در ایران؛ یک شهروند دیگر فرانسه به «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» متهم شد

پیشتر نیز رویترز گزارش داده بود که فریبا عادلخواه، اقدام به اعتصاب غذای در زندان کرده است.

ایران بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را از زمان خروج آمریکا از برجام، تشدید کرده است.

در حال حاضر علاوه بر این دو نفر، چندین شهروند آمریکایی و غیرآمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی، نازنین زاغری رتکلیف، احمدرضا جلالی، و ارس امیری در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

 ژیو وانگ همراه با همسر و فرزندش
بیانیه خانواده ژیو وانگ، گروگان آمریکایی آزاد شده از ایران: فکرمان پیش آنهایی است که هنوز ناعادلانه در زندان هستند
بیانیه خانواده ژیو وانگ، گروگان آمریکایی آزاد شده از ایران: فکرمان پیش آنهایی است که هنوز ناعادلانه در زندان هستند

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

Telegram Banner