عکس از آرشیو

در ادامه برخوردهای امنیتی با اعتراضات کارگری در ایران، منابع کارگری گزارش دادند که یکی از کارگران نیشکر هفت تپه از سوی ماموران پلیس اطلاعات و امنیت شوش بازداشت شده است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه گزارش داد که بامداد روز چهارشنبه یکم آبان ماه، پلیس اطلاعات وامنیت شوش به خانه «عماد کثیر»، کارگر نیشکر هفت تپه «هجوم برده» و او را به همراه وسایل شخصی از جمله گوشی موبایل ، بازداشت کرده است. 

بنابر این گزارش، آقای کثیر پس از بازداشت شدن، به  پلیس امنیت شوش انتقال داده شده است.

این نخستین بار نیست که گزارش‌هایی درباره هجوم ماموران برای بازداشت کارگران هفت تپه منتشر می شود.

پیش از این نیز فرزانه زیلابی وکیل چندنفر از کارگران هفت تپه روز یکشنبه ۲۸ مهرماه گفته بود که «مأمورین امنیتی به منزل خواهر محمد خنیفر یکی از کارگران هفت تپه جهت دستگیری او، به طرز نامناسبی هجوم آورده و همچنین جهت جلب ابراهیم عباسی منجزی و یوسف بهمئی مراجعه کردند که در منزل حضور نداشتند.»

این وکیل دادگستری گفته است که پس از این موضوع با مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش مشخص شد که در پرونده های مطرح شده پیشین علیه موکلانم، «حکم جلب صادر نشده» و در سیستم نیز« پرونده جدیدی علیه آن ها ثبت نشده است.»

اعتراضات کارگران هفت تپه از سال ۹۷ به صورت گسترده آغاز شد، ولی این اعتراضات با برخورد امنیتی و قضایی از سوی حکومت روبرو شد. اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه از جمله کارگرانی بود که پس از بازداشت، اعلام کرد مورد شکنجه قرار گرفته است و برای دومین بار بهمن ماه سال گذشته دستگیر شد.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی رژیم حاکم بر ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا چندی پیش در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

Telegram Banner