دادگستری و سمبل دادگاه

۱۶ نفر از زندانیان سیاسی و امنیتی که برخی از آنها در حال حاضر در زندان مرکزی اهواز، معروف به زندان شیبان، زندانی هستند از سوی دادگاه مجموعا به ۴۸ زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شمارى از زندانيان بند ۵ زندان مركزى اهواز كه سال ۹۷ در اعتراض به زير پا گذاشتن حقوق اوليه زندانيان از جمله محدودیت تماس‌ تلفنی، و نبود خدمات بهداشتى و مكان مناسب براى زندانيان دست به اعتراض زده بودند با شکایت مقامات و ماموران این زندان، از سوی شعبه ۱۰۱ کیفری دو شهرستان باوی به رياست قاضى منصور معتمدی زاده مجموعا به ۴۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

هر یک از این افراد بابت اتهام «اخلال در نظم زندان»، «نزاع دستجمی و ضرب و شتم و توهين به كارمندان زندان» به سه سال زندان محکوم و این حکم در تاریخ ۳۰ آبان ماه به زندانیان ابلاغ شده است.

بنا بر این گزارش گروهی از افراد محکوم شده در حال حاضر زندانی، برخی با قرار وثيقه آزاد و تعدادی دیگر نیز بااتمام دوران محکومیت خود از زندان آزاد شده‌اند.

پیش از این کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در گزارشی اعلام کرده بود که بر اثر ضرب و جرح زندانیان سیاسی – امنیتی معترض بند ۵ زندان شیبان اهواز از سوی مسئولان زندان، سه تن از این زندانیان بر اثر جراحات وارده به مراکز درمانی خارج از زندان و نه نفر دیگر نیز به سلول انفرادی منتقل شدند.

عفو بین الملل: سال ۲۰۱۸ برای ایران به عنوان «سال شرم» در تاریخ می‌ماند
سازمان عفو بین الملل در گزارشی سال گذشته میلادی را از نظر وضعیت حقوق بشر در ایران «سال شرم» خواند و گفت مسئولان ایرانی در سال ۲۰۱۸ کارزاری شرم آور را در سرکوب معترضان و بازداشت گسترده منتقدان اتخاذ کردند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

به تازگی نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق زنان، اقلیت‌های قومی و مذهبی، و تداوم اعدام کودکان در ایران انتقاد کردند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

 

Telegram Banner