ویدا موحد و فرزند خردسالش.
ویدا موحد و فرزند خردسالش.

گزارش‌ها حاکی است که «ویدا موحد» پس از بازداشت شدن دوباره به دلیل اعتراض به حجاب اجباری به زندان قرچک منتقل شده و وضعیت مناسبی ندارد. 

«پیام درفشان» وکیل «ویدا موحد» در صفحه اینستاگرام خود شامگاه روز دوشنبه ۲۶ فروردین جزئیات بیشتری را از شرایط موکلش عنوان کرده و گفته است که حال دختر کوچک خانم موحد به خاطری دوری از مادرش خوب نیست و ویدا موحد هم به خاطر بی قراری دخترش  «اصلا حالش خوب» نیست.

این وکیل دادگستری همچنین هدف از اطلاع‌رسانی درباره وضعیت دختر خیابان انقلاب را « اطلاع افکار عمومی و رسانه ها» برای پیگیری اقدام غیرقانونی زندان در رابطه با ارسال نکردن نامه درخواست آزادی مشروط خانم موحد عنوان کرده است. 

View this post on Instagram

سلام سوالات مختلفی در مورد خانم ویدا موحد ( موحدی ) ارسال شده و برای احترام به افکار عمومی توضیح داده می شود که بدیهی است در مورد تمام این سوالات پیش آمده پاسخ وجود دارد اما آنچه در این مقطع در اختیار رسانه قرار داده شده جهت کمک به حل مشکل پیش آمده در سیر پرونده است و وکیل با این دیدگاه از رسانه استفاده می کند و اطلاعاتی که در هر مرحله برای رفع مشکل موکل موثر می داند را در اختیار رسانه قرار می دهد و حق و اختیار اعلام سایر مسائل با شخص موکل است که بنا بر تشخیص خود اقدام کند. در مورد اینکه هدف خانم موحد چرا شادمانی ذکر شده چون عینآ این مطلب داخل رای دادگاه نوشته شده است که توسط خبرنگار محترم ایرنا از داخل رای که توسط قاضی صادر شده است نقل در خبر شده است . هدف از خبری کردن مساله هم اطلاع افکار عمومی و رسانه ها برای پیگیری این است که چرا زندان برخلاف قانون اقدام به ارسال درخواست آزادی مشروط زندانی نکرده و همچنین اینکه وقتی الباقی حبس شامل عفو ویژه مبعث شده چرا زندان اقدام به آزادی خانم موحد نکرده است. در حال حاضر خبرنگاران عزیز که همواره از بانیان پیگیری حقوق مردم و اجرای قانون هستند؛ در حال تماس با رئیس زندان و ریاست سازمان زندانهای کشور و پیگیری برای پاسخگو بودن مسئولین هستند پس بنابراین به علت کمک به وضعیت موکل چون عملکرد غیر قانونی در روال سیر پرونده پیش آمده با تاکید بر اینکه چون مشکل پیش آمده، مساله رسانه ای شد. هدف وکیل کمک به حل مشکل پیش آمده برای موکل است. مختصرآ بیان می شود که خانم موحد در ملاقات حضوری عنوان کردند اعتقاد و علاقه ای به اقداماتی که نمایشی‌ می دانند مقابل رسانه ها ندارند و همچنین علاقه و اعتقادی به ترک وطن ندارند و با تاکید بر درک مشکلات پیش آمده برای سایر افراد اما از اینکه کشورشان را ترک کردند عمیقا غمگین شدند. ایشان بنا بر اعتقادی که داشته صرفا در سکوت عمل خود را می کرده است و این در حالی است که چون اهل مطالعه هستند بسیار خوش سخن هم می باشند و اگر تمایل به گفتگو داشته باشند کاملا مسلط هستند. در حال حاضر مهمترین مساله این است که دختر کوچولو خانم موحد اصلا حالش خوب نیست و از دوری مادر بیمار شده است و خانم موحد هم به خاطر بی قراری دختر کوچولوشون اصلا حالش خوب نیست چون مادر هستند و طبیعتا درخواست دارند بتوانند زودتر کنار فرزند خودشان باشند. مادر و فرزندی برخلاف قانون و حقوق انسانی در حال رنج کشیدن هستند و در حال حاضر این است که باید برای ما مهم و مورد توجه باشد. #ویدا_موحد #مادر #قانون #آزادی #انسانیت

A post shared by Payam Derafshan (@payamderafshan) on

​​همچنین یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر ایران گفته است که خانم موحد بار دوم پس از بازداشت به بازداشتگاه وزرا منتقل و پس از چند روز به زندان قرچک ورامین فرستاده شده است. 

بنابر این گزارش، «در حال حاضر ویدا موحد در بند زندانیان پرخطر این زندان نگهداری می‌شود و وضعیت مناسبی ندارد اما مانند سایر زندانیان بند عمومی حق ملاقات دارد.»

«ویدا موحد» در دی ماه سال ۹۶ با بالا رفتن از جعبه برق در خیابان انقلاب بدون حجاب و بر چوب کردن یک شال سفید به حجاب اجباری اعتراض کرد. پس از او دختران دیگری که به «دختران خیابان انقلاب» معروف شدند، در تهران و سایر شهرهای ایران در حرکتی مشابه به قانون حجاب اجباری اعتراض کردند.

یکبار دیگر خانم موحد در آبان سال گذشته با بادکنک های رنگی برای اعتراض به روی بنای میدان انقلاب رفت که خیلی ها نمی دانستند این زن معترض نیز همان ویدا موحد است. 

جمهوری اسلامی با اعتراضات مدنی به قانون حجاب اجباری به شدت برخورد کرده است. 

وزارت خارجه آمریکا و نهادهای حقوق بشری بارها در سالهای گذشته به برخورد شدید با معترضان به حجاب اجباری در ایران اعتراض کرده اند.