سپیده قلیان، فعال مدنی

سپیده قلیان، فعال مدنی که به دلیل شرکت در اعترضات ‌آبان ماه در خانه پدر خود بازداشت شده بود و در حال حاضر با تودیع وثیقه به طور موقت آزاد است، به دادگاه احضار شد.

این فعال مدنی با انتشار متنی در توئیتر خود اعلام کرد که طی ابلاغیه‌ای که روز سه‌شنبه ۱۰ دی به دلیل حضور در اعتراضات آبان ماه به دست او رسیده، بابت اتهام اخلال در نظم عمومی به شعبه ۱۰۷ دادگاه دزفول احضار شده است.

بر اساس این ابلاغیه، سپیده قلیان موظف است روز دوشنبه ۱۶ دی ماه جهت رسیدگی به پرونده در شعبه مذکور حاضر شود.

سپیده قلیان که در پی افشاگری اعترافات اجباری و شکنجه به همراه اسماعیل بخشی بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۴ آبان ماه به همراه چند فعال کارگری در ایران با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شده بود، با حضور در اعتراضات مردمی آبان ماه روز شنبه شب ۲۵ ‌آبان ماه در خانه پدر خود مجدد بازداشت و پس از چند روز در نهایت روز ۱۲ آذر با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

این فعال مدنی به تازگی نیز در توئیتر از تجربه شخصی خود در رابطه با اعترافات تلویزیونی در زمان بازداشت یاد کرد و نوشت یکی از خبرنگاران صدا و سیما به نام «آمنه سادات ذبیح‌پور» در مراحل تولید برنامه تلویزیونی طراحی سوخته در اتاق بازجویی متنی از قبل آماده شده را برای اعتراف تلویزیونی به سپیده قلیان داده تا آن را در مقابل دوربین بخواند.

تصویری از اعترافات اجباری شهروندان ماهشهری بازداشت شده
واکنش سپیده قلیان به انتشار ویدئوی منتسب به بازداشت شدگان اعتراضات مردمی از صداوسیما: با شکنجه‌های قرون وسطایی اعتراف اجباری می‌گیرند
سپیده قلیان، فعال مدنی که در حال حاضر با تودیع وثیقه به طور موقت آزاد شده، در یک رشته توئیت درباره اعترافات تلویزیونی منتسب به بازداشت شدگان اعتراضات مردمی افشاگری کرد.

افشاگری تازه‌ای که پس از آن صفحه توئیتر این فعال کارگری برای مدتی از دسترس خارج شد و هنوز علت از دسترس خارج شدن توئیتر خانم قلیان مشخص نیست.

این فعال مدنی از اول مردادماه اعتصاب غذا کرده است.
توئیتر سپیده قلیان پس از اعلام «شکایت از صداوسیمای جمهوری اسلامی» از دسترس خارج شد
توئیتر سپیده قلیان پس از اعلام «شکایت از صداوسیمای جمهوری اسلامی» از دسترس خارج شد

به تازگی نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق زنان، اقلیت‌های قومی و مذهبی، و تداوم اعدام کودکان در ایران انتقاد کردند.

عکس آرشیو
نمایندگان ۳۳ کشور در نشست ژنو از تداوم نقض حقوق بشر در ایران انتقاد کردند
نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق زنان، اقلیت‌های قومی و مذهبی، و تداوم اعدام کودکان در ایران انتقاد کردند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.