هرچند کنسرت کیهان کلهر در نیشابور لغو شد اما او در این هفته توانست در یزد کنسرتش را برگزار کند.
عکس: امیر حسن زاده، ایسنا
هرچند کنسرت کیهان کلهر در نیشابور لغو شد اما او در این هفته توانست در یزد کنسرتش را برگزار کند.
عکس: امیر حسن زاده، ایسنا

پس از برگزاری کنسرت شهر خاموش در کرمانشاه، کیهان کلهر، نوازنده ایرانی از برخورد حراست طاق بستان با مردم  انتقاد کرد.

کیهان کلهر روز سه‌شنبه ۱۸ تیرماه در صفحه اینستاگرام خود از « برخورد زشت حراست» انتقاد کرد و نوشت که «بعنوان موسیقیدانی که تقریباً در سراسر دنیا به روی صحنه رفته و گاهی در دور افتاده ترین نقاط جغرافیایی کنسرت داده، می‌گویم که تابحال شاهد این حد از بی احترامی و تخفیف نسبت به مخاطبانم و خودم نبوده ام.»

این هنرمند سرشناس ایرانی با توصیف مشکلات موجود در این کنسرت و نوع برخورد  نیروهای حراست طاق بستان نوشت : «پس از کنسرت نیز بیرون کردن مردم با ادبیات ناخوب در هنگام گرفتن عکس و راندن آنها به خیابان توسط حراستیان باعث آزار همشهریانم و بنده گردید.»

View this post on Instagram

درود به هموطنان عزیزم آخرین کنسرت شهر خاموش دیشب در کرمانشاه برگزار شد. لازم دانستم مطالبی را با پیگیران این صفحه و خصوصاً هم استانی هایم بازگو نمایم. متاسفانه ما در این دو شب اجرا مشکلات بسیاری داشتیم که باعث دلخوری همشهری هایم، اعضای گروه و بنده بود، مترصد زمان مناسبی بودم که بخشی از آنها را بخدمتتان عرض کنم. بدبختانه مجموعه زیبا و عزیز طاق بستان تحت اختیار جماعتی به دور از ادب و فرهنگ در بخش حراست اداره می‌شود که منزلت مردم و حرمت اهالی فرهنگ در نظرشان هیچ است. بعنوان موسیقیدانی که تقریباً در سراسر دنیا به روی صحنه رفته و گاهی در دور افتاده ترین نقاط جغرافیایی کنسرت داده، می‌گویم که تابحال شاهد اینحد از بی احترامی و تخفیف نسبت به مخاطبانم و خودم نبوده ام. کنسرت ما در اولین شب با تاخیری بسیار زیاد آغاز گردید که دلیل آن دیر قرار دادن محل اجرا در اختیار تیم اجرایی و معطلی طولانی ما پشت درها بود، ازینرو فرصت کافی برای نصب و چینش صحیح لوازم و حتی صحنه محل اجرا نبود! در حالی که طبق برنامه ما از صبح می‌بایست محوطه را برای ورود علاقمندان آماده میکردیم. برخوردهای زشت مسئولان حراست در ورودی مجموعه باعث دلخوری بسیاری از علاقمندان شده بود که ما نیز در پشت صحنه با آن دست بگریبان بودیم. پس از کنسرت نیز بیرون کردن مردم با ادبیات ناخوب در هنگام گرفتن عکس و راندن آنها به خیابان توسط حراستیان باعث آزار همشهریانم و بنده گردید. در هر برنامه کوشش و قصد ما ارائه با کیفیت ترین اجراست که بدبختانه اینبار با حضور چنین نااهلانی تلاش ما به نتیجه کاملی که مد نظر داشتیم نرسید. از مردم عزیز شهرم که طی این دو شب حضور این ناقابلان را با متانت تحمل کردند تشکر میکنم. از خودم نیز عذر خواهم که ‌چرا در تقابل با این بیمایگان نشستم. در پایان به این نامسئولانِ به دور از عشق و فرهنگ می‌گویم که قدمت هنر و هنر دوستی درین خطه بیش از قدمت طاق بستان است که نه به زور از میان رفتنی ست نه به بی حرمتی، آنچه باید برود هنر و فرهنگ نیست بلکه شمایید. . کیهان کلهر . #حراست_طاق_بستان . .عکس از هنرمند عزيز خانم آزاده بشارتی

A post shared by Kayhan Kalhor (@kayhan_kalhor) on

​​کیهان کلهر در این پست با عذرخواهی ازمردم کرمانشاه در پایان نوشت که «در پایان به این نامسئولانِ به دور از عشق و فرهنگ می‌گویم که قدمت هنر و هنر دوستی درین خطه بیش از قدمت طاق بستان است که نه به زور از میان رفتنی ست نه به بی حرمتی، آنچه باید برود هنر و فرهنگ نیست بلکه شمایید.»

جمهوری اسلامی سال‌هاست که برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی در ایران مانع تراشی می کند. در برخی از شهرها به مجوز برگزاری کنسرت داده نمی شود و در گاهی نیز کنسرت هنرمندان پس از دریافت مجوز حتی ساعاتی مانده تا اجرا لغو می شود. روز گذشته کنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شد.

در ایران نه تنها خوانندگان زن اجازه انجام فعالیت های موسیقی یا کنسرت ندارند بلکه به نظر می رسد برخورد حکومت از موسیقی پاپ به موسیقی سنتی نیز رسیده است. 

 کنسرت‌های «شهر خاموش» کیهان کلهر به همراهی کوارتت «مینیاتور»، که پیشتر در تالار وحدت تهران برگزار شده بود، در روزهای ۱۶ و ۱۷ تیرماه در طاق‌بستان کرمانشاه به اجرا در آمده است.

Telegram Banner