سپیده قلیان فعال مدنی در حاشیه اعتراضات هفت‌تپه بازداشت شد و بعد از گذشت یک‌ماه با وثیقه آزاد شد.
سپیده قلیان فعال مدنی در حاشیه اعتراضات هفت‌تپه بازداشت شد و بعد از گذشت یک‌ماه با وثیقه آزاد شد.

جمال حیدری‌منش، وکیل سپیده قلیان، فعال مدنی که در حاشیه اعتراضات کارگران هفت تپه بازداشت شده بود، در یک پست اینستاگرامی با اشاره به شکنجه موکلش در زمان بازداشت نوشت که اگر حساب پاک است چرا اجازه معاینه پزشکی قانونی توسط مراجع ذیربط (به سپیده قلیان) داده نشد؟ 

او به تکذیب شکنجه اسماعیل بخشی توسط مقامات جمهوری اسلامی اشاره و تاکید کرد که «انکار راه به جایی نمی‌برد.»

View this post on Instagram

شکنجه متهمان ، این روزها بحث داغ رسانه هاست. اسماعیل بخشی دردمندانه مطلبی را منتشر کرد و مقامات به انکار آن پرداختند. کمیته های مختلف و جلسات متعدد تشکیل شد و ماحصل آن انکار بود و در گفته های رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس، موارد بیشتری به اتهامات او افزوده گردید. اینبار من از سپیده قلیان می گویم؛ اگر حساب پاک است چرا اجازه معاینه پزشکی قانونی توسط مراجع ذیربط داده نشد؟ چرا در هنگام ملاقات ، خانواده اش درد شدیدی در هنگام در آغوش گرفتن او در تمام بدنش مشاهده و حس کردند؟ دختر ۲۳ ساله چه گناهی کرده بود که اینک باید اینگونه روح و روانش بهم ریخته شود؟ اگر اراده ای هست که ظلمی صورت نگیرد و جلو اقدامات غیر قانونی یک بازجو!! گرفته شود راههای بسیاری است و انکار راه به جایی نمی برد. قانون اساسی و فرمان هشت ماده‌ای مرحوم امام، حجت را تمام کرده است و هر اقدامی بر خلاف آن علیه امنیت ملی است ، نه تقاضای مسالمت آمیز نان و کار. #سپیده_قلیان

A post shared by @ jamalheidari on

اسماعیل بخشی چند روز پیش با اعلام اینکه در دوران بازداشت خود مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته است، وزیر اطلاعات را به مناظره فراخوانده بود. از آن هنگام، مقام‌هایی چون رئیس قوه قضائیه و رئیس جمهوری دستور رسیدگی به موضوع را دادند اما در نهایت در کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام شد که «این فرد در دوران بازداشت وزارت اطلاعات شکنجه نشده است.»