رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در احکامی صادق لاریجانی و محمد یزدی را به عنوان اعضای فقهای شورای نگهبان برای یک دوره دیگر منصوب کرد.

 آیت الله خامنه ای همچنین علیرضا اعرافی را جایگزین محمد مومن کرده است که چندی پیش درگذشت.

در حالی صادق آملی لاریجانی برای دوره ای دیگر به عنوان عضو شورای نگهبان ابقاء شده که در دی‌ماه گذشته همزمان به عنوان رئیس تشخیص مصلحت نظام و یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب شد.  لاریجانی در اسفندماه از ریاست قوه قضائیه کنار رفت.

بر اساس قانون، شش فقیه شورای نگهبان توسط رهبر جمهوری اسلامی برای یک دوره شش ساله انتخاب می شوند و شش حقوقدان نیز از میان افرادی که رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی می کند، با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند.

اما به گفته برخی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان، احمد جنتی دبیر این شورا، با معرفی تعدادی از حقوقدانانی که قرار بود توسط رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی شده و برای دوره آینده شورای نگهبان انتخاب شوند، مخالفت کرده است.

دبیر ۹۰ ساله شورای نگهبان در دو دهه اخیر مورد انتقاد شدید نهادهای بین المللی برای رد صلاحیت گسترده قرار داشته است.
احمد جنتی دبیر کهنسال شورای نگهبان بعد از انتخابات، در انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان هم «دخالت» کرد
احمد جنتی دبیر کهنسال شورای نگهبان بعد از انتخابات، در انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان هم «دخالت» کرد

​​سام سواد کوهی روز یکشنبه ۲۳ تیر در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا گفته بود که معمولا رئیس قوه قضائیه با دبیر شورای نگهبان درباره فهرست حقوقدانان مشورت می کند و در مورد لیست اخیر نیز ابراهیم رئیسی نام او، نجات الله ابراهیمیان و محسن اسماعیلی را با نظر احمد جنتی از فهرست حقوقدانان پیشنهادی حذف کرده است.

در دو سال اخیر دولت پرزیدنت ترامپ بارها نسبت به فساد و همچنین دیکتاتوری آیت الله خامنه‌ای و سایر مقامات رژیم ایران هشدار داده است.

Telegram Banner