برای نخستین بار جمهوری اسلامی اجازه داد تعداد محدودی از زنان در یک بازی فوتبال مردان حضور داشته باشند. در حالیکه ورزشگاه آزادی خالی بود، تنها چهار جایگاه به آنها اختصاص داده شد. ایران این بازی را با ۱۴ گل از کامبوج برد. 

تیم ملی فوتبال ایران موفق شد در مرحله انتخابی جام جهانی فوتبال، با پیروزی ۱۴ بر صفر تیم ملی کامبوج را گلباران کردند.

در این مسابقه که عصر روز پنجشنبه ۱۸ مهر در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد، کریم انصاری‌فرد (۴ بار)، سردار آزمون (۳ بار)، محمد محبی (۲ بار)، مهدی طارمی (۲ بار)، مهرداد محمدی، احمد نوراللهی، و محمدحسین کنعانی‌زادگان برای ایران گل‌زنی کردند.

زنان ایرانی پس از چهار دهه محرومیت و ممنوعیت، سرانجام با فشار فیفا و تلاش‌های فعالان مدنی، موفق شدند تا به طور محدود در ورزشگاه حاضر شوند.

زنان ایرانی در حالی اجازه ورود به ورزشگاه را یافته‌اند که بلیت فروشی به زنان برای تماشای بازی امروز باز هم عادلانه نبود. در حالی که قرار بود بلیت فروشی چهارشنبه ۱۷ مهر ماه انجام شود، در یک اقدام از پیش اعلام نشده فروش بلیت برای یک جایگاه‌ - جایگاهی که پشت یکی از دروازه‌ها و خارج از لنز دوربین های تلویزیونی بود - یک هفته زودتر و در ساعات پایانی پنجشنبه ۱۰ مهرماه آغاز شد.

اما استقبال زنان از سکوهای آزادی به حدی بود که تنها در چند دقیقه بلیت های اولین جایگاه به پایان رسید و مقامات ورزش ایران مجبور شدند سه جایگاه دیگر را به زنان اختصاص دهند. در نهایت هم اعلام شد که ۴ هزار بلیت به زنان فروخته شده است. هر چند بلیت صندلی های خالی باقی مانده برخلاف قوانین فیفا به زنان فروخته نشد و عکاسان زن هم نتوانستند مجوز ورود به ورزشگاه را دریافت کنند.

ضمن این که حتی جایگاه خبرنگاران زن را از خبرنگاران مرد جدا کرده بودند.

بعد از چهل‌سال زنان به ورزشگاه باز می‌گردند؛ زنان، امیدوار به شکستن همه محدودیت‌ها
بعد از چهل‌سال زنان به ورزشگاه باز می‌گردند؛ زنان، امیدوار به شکستن همه محدودیت‌ها

 

 

Telegram Banner