عکسی از سیل اخیر و بقایای آن در شهر پلدختر.

در حالیکه برآوردها از خسارت سنگین سیل های اخیر در ایران حکایت دارد، آیت الله علی خامنه‌ای با برداشت فوری از صندوق توسعه ملی به منظور جبران خسارات سیل مخالفت کرد.

در نامه‌ رهبر جمهوری اسلامی که دوشنبه ۲۶ فروردین در پایگاه اطلاع رسانی او خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری، منتشر شده، آمده است که برداشت از ذخایر ارزی پس از استفاده از منابع دیگر از جمله منابع بودجه، بیمه و بانکها، و پس از جمع بندی وضعیت در صورت نیاز مورد تایید اوست.

این در حالی است که مدیران دولتی پیشتر اعلام کرده بودند خسارات سیل بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و جبران آن از راه بودجه و تسهیلات بانک و بیمه ممکن نیست.

طی روزهای گذشته خبری مبنی بر درخواست رئیس جمهوری ایران از آیت الله خامنه ای برای برداشت دو میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی به منظور جبران خسارات سیل اخیر منتشر شده بود.

​​

پس از وقوع سیلاب‌های اخیر نبود مدیریت و روند نامناسب امدادرسانی اعتراضات مردم سیل‌زده را در شهرهای مختلف به همراه داشته است. بسیاری از حادثه دیدگان می گویند که هیچ امدادرسانی به آن ها نشده یا نحوه کمک رسانی به شکلی است که این کمک ها به دست آن‌ها نمی رسد.

آرشیو
ادامه بحران سیل در خوزستان؛ مردم اهواز به خاطر نرسیدن کمک به سیل زدگان اعتراض کردند
نارضایتی شدید مردم بعلت نرسیدن کمک به سیل‌زدگان باعث شد امروز مردم این منطقه دست به اعتراضی بزنند.

​​

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»