این هواپیمای باربری در شهرک مسکونی صفادشت در حوالی کرج سقوط کرده است.
این هواپیمای باربری در شهرک مسکونی صفادشت در حوالی کرج سقوط کرده است.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - اداره ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که در تحقیقات مربوط به سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین در ایران مشارکت خواهد کرد.

این اداره که درباره سوانح حمل و نقل تحقیق می‌کند، پنجشنبه شب ۱۹ دی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که از سوی سازمان هواپیمایی کشوری ایران به طور رسمی از حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین مطلع شده است و قرار است یک نماینده به تحقیقات درباره این حادثه بفرستد.

ایران همچنین از کارخانه سازنده هواپیما، بوئینگ، دعوت کرده است که در تحقیقات مربوط به این حادثه مشارکت کند، هرچند هنوز مشخص نیست که در چه سطحی از تحقیقات اجازه مشارکت داده شود.

پیشتر علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمای کشوری اعلام کرده بود که ایران سانحه را به کشور‌های سازنده موتور(فرانسه)، سازنده هواپیما(آمریکا) و بهره بردار(اوکراین) اطلاع داده است و همه برای حضور در کمیسیون بررسی سوانح هوایی جواب مثبت داده اند.

او همچنین اعلام کرد که از کشور کانادا هم، به دلیل این که بیشتر مسافران اتباع این کشور بودند، دعوت شده است تا در تحقیقات شرکت کنند. 

علاوه بر اداره ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده آمریکا، کانادا و فرانسه نیز برای تحقیق درباره سقوط هواپیمای اوکراینی نماینده تعیین کرده اند.

سقوط هواپیمای مسافربری در نزدیکی فرودگاه امام خمینی که از تهران راهی اوکراین بود تردیدهایی را درباره احتمال برخورد موشک پدافند هوایی ایران با آن مطرح کرد.

پیشتر، رئیس جمهوری ایالات متحده در حاشیه یک سخنرانی در کاخ سفید در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران گفت: «من هم شک و تردیدهایی دارم. اتفاق بسیار دردناکی است. درباره این سقوط ابراز تردید‌ شده است. شاید در آنجا کسی اشتباهی کرده است. بعضی ‌ها گفته اند مشکل فنی بود.»

Telegram Banner