یک گاو در خارج یک معبد در حاشیه دریاچه پوشکار در هند.
یک گاو در خارج یک معبد در حاشیه دریاچه پوشکار در هند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند، کشتن به نام حفاظت از گاو در هند را محکوم کرد.

گاو برای بسیاری از پیروان آیین هندو سمبلی معنوی است و یک حیوان مقدس محسوب می شود. کشتن گاو در چندین ایالت هند ممنوع است.

اما مسلمان ها و دالیت‌ها، پایین ترین قشر از طبقات چهارگانه اقتصادی-اجتماعی هندوها، که از مصرف کنندگان عمده گوشت گاو در هند هستند، بارها هدف آزار و خشونت قرار گرفته اند.

تنها چند روز پیش، یک دختر نوجوان مسلمان توسط گروهی از مردان هندو در یک قطار به طرز فجیعی به قتل رسید، کشتاری که گفته می شود به نام حفاظت از تقدس گاو صورت گرفته بود.

A Hindu devotee offers prayers to a cow after taking a holy dip in the waters of Sangam, a confluence of three rivers - the Ganga, the Yamuna and the mythical Saraswati - in Allahabad, India.

​​

بنا به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، نارندرا مودی نخست وزیر هند، در واکنش به این حملات و کشتن این نوجوان مسلمان گفت «کشتن به نام حفاظت از یک گاو غیرقابل قبول است.»

آقای مودی روز پنجشنبه هشتم تیر ماه در جمعی در ایالت «گجرات» در غرب هندوستان گفت کشتن انسان ها به بهانه حفاظت از گاو «با اصول بنیانگذار هندوستان، ماهاتما گاندی، مغایرت دارد.»

هند روز چهارشنبه همچنین شاهد تظاهرات هزاران هندی‌تبار بود که در اعتراض به شدت گرفتن حملات علیه مسلمانان و طبقه ای که موسوم به دالیت ها هستند به خیابان ها ریختند. تظاهرات مشابهی همچنان در دیگر کشورها از جمله کانادا و آمریکا برگزار شد.

منتقدان دولت هند معتقدند از زمانیکه حزب ملی‌گرای «بهاراتیا جاناتا» موسوم به حزب مردم هند، در سال ۲۰۱۴ قدرت را بدست گرفته، گروه های انتقام گیر هندو حملات متعددی به مسلمان ها و دالیت ها انجام داده اند که تا کنون چند ده نفر در آنها کشته شده اند.