صدها هزار نفر از مردم هنگ کنگ در اعتراض به قانونی که می تواند باعث استرداد متهمان به چین شود، روز یکشنبه ۱۹ خرداد  به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در این راهپیمایی که از خلیج کازوی به سمت پارلمان در منطقه تجاری آدمیرالیتی انجام شد، ده‌ها هزار نفر شرکت کردند؛ برگزارکنندگان از یک میلیون نفر می‌گویند و سخنگوی پلیس از حدود ۲۴۰ هزار نفر.

صدها هزار نفر از مردم هنگ کنگ در اعتراض به قانونی که می تواند باعث استرداد متهمان به چین شود، روز یکشنبه ۱۹ خرداد به خیابان‌ها آمدند. حکومت هنگ کنگ قانون جدید را گذاشته است. 

براساس قوانین جدید مقام‌های هنگ‌کنگ اجازه دارند تا افراد را برای محاکمه شدن در دادگاه به چین مسترد کنند.

معترضان هنگ کنگی با تصاویری از «کری لم» مدیر اجرایی هنگ کنگ که روی آن نوشته «دروغگو». معترضان می گویند قانون جدید باعث استرداد متهمان به چین می شود و به آن اعتراض دارند. 

مخالفان این پیشنهاد نگران سرکوب بیشتر حقوق قانونی در این منطقه هستند و می گویند که براساس این طرح این امکان فراهم می شود تا متهمان به جای دادگاه‌های هنگ کنگ در چین محاکمه شوند و این کشور می تواند از این فرصت برای زندانی کردن مخالفان سیاسی خود بهره ببرد.

تظاهرات میلیونی مردم هنگ کنگ. برخی گزارش ها از درگیری جزئی پلیس با برخی معترضان در یکشنبه شب حکایت دارد. مردم به قانونی که می تواند باعث استرداد متهمان به چین شود، اعتراض دارند. 

هنگ کنگ که قبلا مستعمره بریتانیا بود، در سال ۱۹۹۷ و در پی توافقی موسوم به «یک کشور دو سیستم» به چین بازگردانده شد و در حال حاضر حق استفاده از سیستم اجتماعی،‌ قانونی، و سیاسی خود را دارد.

Telegram Banner