تابلوی «بانوی صخره‌ها» از لئوناردو داوینچی با ردپایی از نقاشی زیر آن - گالری ملی لندن
تابلوی «بانوی صخره‌ها» از لئوناردو داوینچی با ردپایی از نقاشی زیر آن - گالری ملی لندن

پژوهشگران، جزئیات تازه ای از تصویر پنهان شده پشت تابلوی نقاشی «بانوی صخره ها»ی لئوناردو داوینچی، کشف کرده اند.

به گزارش سایت علمی «لایو ساینس»، به نقل از گالری ملی در لندن که در حال حاضر میزبان این تابلو است، یک تصویربرداری در سال ۲۰۰۵ نشان داد که این تابلو که مریم مقدس، عیسی مسیح کودک، و یحیی کودک را به تصویر کشیده است، ترکیب بندی تقریباً متفاوتی داشت. پژوهشگران ردپایی از یک تصویر قبلی زیر این نقاشی پیدا کرده اند که در چندین مورد با نقاشی نهایی تفاوت دارد، از جمله چشمان مریم مقدس که قبلاً در جای دیگری کشیده شده بود.

اکنون با استفاده از فناوری های جدید و تصویربرداری با کیفیت بالا از جزئیات بیشتری از نقاشی زیر این تابلو رونمایی شده است. در نقاشی اول، مریم مقدس در سمت چپ تابلو کشیده شده بود که به عیسی کودک و یک فرشته در سمت راست نگاه می کرد. معلوم نیست که چرا داوینچی تصمیم گرفت که این تابلو و ترکیب بندی را آن تغییر دهد.

​​به گفته گالری، از آنجایی که پروسه تصویر برداری همچنان ادامه دارد، هنوز ممکن است جزئیات بیشتری از این نقاشی آشکار شود.

نمونه ای از تصویر زیر این تابلو همراه با خود تابلو قرار است از ۹ نوامبر ۲۰۱۹ تا ۱۲ ژانویه ۲۰۲۰، در لندن در گالری ملی به نمایش گذاشته شود.

Movers prepare to hang Leonardo da Vinci's "Earlier Mona Lisa" painting ahead of its exhibition at The Arts House in Singapore, Dec. 12, 2014.
راز ناتمام ماندن مونالیزا کشف شد: دست راست لئوناردو داوینچی آسیب دید
پزشکان ایتالیایی پس از مدتی پژوهش روی حرکت دست راست «لئوناردو داوینچی» به این نتیجه رسیدند که عصب «اولنار» این هنرمند نامدار ایتالیایی دچار آسیب دیدگی شده بود و او توانایی گرفتن قلمو در دست و نقاشی کشیدن را در سالهای پایان عمر از دست داده بود.

​​

آرشیو - نمایشگاه داوینچی در رم به مناسبت پانصدمین سالگرد مرگ نقاش، دانشمند، و مخترع دروه رنسانس - ۲ مه ۲۰۱۹
لئوناردو داوینچی به احتمال زیاد به اختلال کم توجهی - بیش فعالی مبتلا بود
لئوناردو داوینچی به احتمال زیاد به اختلال کم توجهی - بیش فعالی مبتلا بود

​​

Telegram Banner