Ariel Henry speaks during his appointment as the new Prime Minister in Port-au-Prince, Haiti, Tuesday, July 20, 2021, weeks…
آریل هنری

دولت هائیتی آریل هنری را رسما به عنوان نخست وزیر جدید این کشور منصوب کرد.

به گزارش رویترز، این انتصاب در شرایطی صورت می‌گیرد که تقریبا دو هفته از ترور جوینل مویز، رئیس جمهوری هائیتی، در جریان توطئه‌ای که احتمالا ابعادی فراتر از مرزهای این کشور منطقه کارائیب دارد، می‌گذرد.

آریل هنری در مراسمی که سه شنبه در شهر پورتو پرنس، پایتخت هائیتی، با یک دقیقه سکوت به احترام رئیس جمهوری مقتول این کشور ترتیب یافت، به مقام نخست وزیری فقیرترین کشور نیمکره غربی جهان منصوب شد.

در شرایطی که هائیتی با هرج و مرج ناشی از خشونت‌ گروه‌های تبهکار مواجه است، آریل هنری قصد دارد تا شرایط حضور گسترده مردم در انتخابات را، که در حال حاضر برای ماه سپتامبر برنامه‌ریزی شده است، فراهم کند.

او در این مراسم بر اهمیت همبستگی و ثبات تأکید کرد، و خواستار ادامه کمک‌های بین‌المللی شد. دولت هائیتی از زمان زلزله ویرانگر سال ۲۰۱۰ هائیتی تاکنون میلیاردها دلار کمک دریافت کرده است.

کلود جوزف، نخست وزیر پیشین هائیتی، با اشاره به مأموریت دشوار آریل هنری، گفت که نخست وزیر جدید شرایط برگزاری انتخابات را فراهم خواهد کرد. انتخابات در هائیتی آخرین بار در سال ۲۰۱۶ برگزار شد.

آریل هنری ۷۱ ساله که جراح مغز و اعصاب است، چند روز پیش از ترور جوینل مویز، از سوی او برای نخست وزیری انتخاب شد، ولی به صورت رسمی به این سمت منصوب نشده بود.

FILE PHOTO: Interim Prime Minister Claude Joseph gives a press conference
یک مقام مسئول: نخست وزیر موقت هائیتی از این سمت کنار می‌رود
آریل هنری، نخست وزیر هائیتی قرار است بر مسند قدرت قرار گرفته و نخست وزیر موقت از کار کنار رود. خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه ۲۸ تیر گزارش داد از زمان کشته شدن رئیس جمهوری هائیتی، کلود جوزف به عنوان نخست وزیر موقت زمام امور را در دست گرفته بوده است. کلود جوزف باید به پست قبلی خود و مقام وزیر خارجه هائیتی بازگردد اما فعلا روشن نیست که چه زمانی این تغییرات اجرا می شود و مذاکرات همچنان ادامه دارد.