این نخستین بار است که رهبران بیش از چهل کشور برای حضور در نشست جهانی یادبود هولوکاست در اورشلیم حضور می‌یابند.

بیشتر بخوانید:

مایک پنس: همه باید در مقابل بزرگترین حکومت یهودی‌ستیز جهان، جمهوری اسلامی ایران بایستیم
مایک پنس: همه باید در مقابل بزرگترین حکومت یهودی‌ستیز جهان، جمهوری اسلامی ایران بایستیم

 

/پایان بلاگ زنده /نسخه کامل سخنان مایک پنس در پنجمین نشست جهانی یادبود هولوکاست در اورشلیم با ترجمه همزمان از فیسبوک صدای آمریکا:


 

 پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم -

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در مراسم سالگرد یادبود قربانیان هولوکاست گفت: همه باید در مقابله با بزرگترین حکومت یهودی‌ستیز جهان که نفی هولوکاست را در دستور کار دولت قرار داده - جمهوری اسلامی ایران - بایستیم.بیشتر بخوانید:

پنجمین نشست بین‌المللی یادبود قربانیان هولوکاست| نتانیاهو: از همه می‌خواهم تهدید ایران را جدی بگیرند پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم -

بنیامین نتانیاهو افزود: سپاس می‌گوییم آن‌ دلیران و شجاعانی را که جان خود را به خطر انداختند تا جان یهودیان را نجات دهند. مقامات، رهبران، رئیس جمهوری‌ها، معاون رئیس جمهوری، حضور شما در اورشلیم نشانه احترام به شش میلیون یهودی قربانی است و اسرائیل قدردان شما است.پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم -

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در جریان سالگرد یابود قربانیان هولوکاست گفت: اسرائیل از پرزیدنت ترامپ و مایک پنس که مقابل اقتدارگرایان رژیم ایران ایستاده‌اند، قدردانی می‌کند و از همه می‌خواهم تهدید ایران را جدی بگیرند.بیشتر بخوانید:

پنجمین نشست بین‌المللی یادبود قربانیان هولوکاست| رئیس جمهوری اسرائیل: هیچ‌گاه از یاد نمی‌بریم پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم -

رئیس جمهوری اسرائیل افزود: اسرائیل، یک دموکراسی قدرتمند است و عضوی سربلند در جامعه جهانی است. ما نیاز داریم در مقابله با تبعیض و یهودستیزی، متحد عمل کنیم. ما همواره از میهن خود دفاع می‌کنیم.پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم -

رئیس جمهوری اسرائیل در این مراسم که روز پنجشنبه سوم دی ماه در بنیاد ید و شم در اورشلیم برگزار شد گفت: ما این جا هستیم و ایستاده‌ایم - همراه با همه رهبران سیاسی و پادشاهان و مقامات - که بگوییم هیچ وقت از یاد نمی‌بریم.از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:‌ نخست وزیر اسرائیل دومین سخنران پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم بود.

  از توئیتر صدای آمریکا - اولین سخنران نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم، رئیس جمهوری اسرائیل بود.

 مراسم به طور رسمی با پخش فیلمی آغاز شد. در این فیلم به چهار نشست قبلی هولوکاست در لهستان، اوکراین و جمهوری چک اشاره شد و گفته شد اکنون وقت عمل است. باید با یهود ستیزی مقابله کرد.گزارش تصویری:‌ پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم اسرائیل

View full gallery

   • بیشتر بخوانید:

 مجمع جهانی هولوکاست در میان تدابیر شدید امنیتی و با حضور صدها روزنامه‌نگار آغاز به کار می‌کند   پیش از شروع نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم، رئیس جمهوری اوکراین گفت که صندلی خود به عنوان مهمان ویژه را به یک بازمانده از هولوکاست می‌دهد.

ولادیمیر زلنسکی در فیسبوک خود اعلام کرد که این صندلی شایسته بازماندگان هولوکاست است و او در میان دیگر مهمانان خواهد نشست.

پیشتر برخی وزرای دولت اسرائیل هم گفته بودند ترجیح می‌دهند صندلی شان را به چند بازمانده هولوکاست بدهند.

تا ساعاتی دیگر پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اسرائیل برگزار می‌شود.

در نسل کشی یهودیان در جنگ جهانی دوم، حدود شش میلیون یهودی کشته شدند.از توئیتر صدای آمریکا - پوتین و نتانیاهو دیدار کردند. در این دیدار درباره ایران نیز مذاکره می‌شود.

 

 نشست بی‌سابقه در اسرائیل؛ رهبران حدود ۵۰ کشور در نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم

 مایک پنس به همراه کارن به اسرائیل آمده است. معاون رئیس جمهوری آمریکا در نشست جهانی هولوکاست سخنرانی خواهد کرد.از توئیتر صدای آمریکا - مایک پنس وارد اسرائیل شد. او قرار است بعد از دیدار با مقامات اسرائیلی، ظهر امروز در نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم شرکت کند.

 حساب توئیتری رئیس جمهوری اسرائیل این عکس گروهی از رهبران حاضر در ضیافت شام اقامتگاه ریاست جمهوری در اورشلیم را منتشر کرده است. ساعت یک عصر امروز به وقت اسرائیل نشست جهانی هولوکاست با حضور نزدیک به پنجاه رهبر و مقام عالی کشورهای مختلف آغاز می‌شود.

 ?? پخش زنده سخنرانی مایک پنس در نشست هولوکاست در اورشلیم و مقامات اسرائیل
از تلویزیون، سایت و فیسبوک صدای آمریکا *** پنجشنبه ۶:۳۰ صبح به وقت واشنگتن | ۳ بعد از ظهر به وقت ایران

 ۲۹ میلیون دلیل کافی نیست؟!

 

پروفسور یهودا بائر تاریخدان و مشاور ید وشم: در جنگ جهانی دوم ۳۵ میلیون انسان کشته شدند که کمتر از ۶ میلیون آنها یهودی بودند. بخشی از این ۲۵ میلیون نفر غیریهودیانی از اروپا و آمریکای شمالی بودند که آنها هم قربانی نفرت از یهودیان شدند. یهودستیزی مثل یک سرطان کشورها و ملت‌های شما را از میان می‌برد. بنابراین شما ۲۹ میلیون دلیل برای مبارزه با یهودستیزی دارید؛ نه به خاطر یهودیان بلکه به خاطر حفاظت از جوامع خود در برابر یک سرطان کشنده.  در شرایطی که ده‌ها تن از رهبران و مقامات جهان در اورشلیم حضور دارند رژیم ایران هیچ نماینده‌ای در این اجتماع بزرگ ندارد اما نام آن احتمالا بسیار تکرار خواهد شد. جمهوری اسلامی آشکارا از محو اسرائیل صحبت می‌کند و مایک پنس و بنیامین نتانیاهو صراحتا گفته‌اند که این رژیم به دنبال هولوکاست دیگری است.نانسی پلوسی و پادشاه اسپانیا در حاشیه ضیافت شام رئیس جمهوری اسرائیل

نانسی پلوسی رهبر دموکرات مجلس نمایندگان وارد اورشلیم شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار این عکس نوشت خانم پلوسی و هیئت آمریکایی در مراسم ضیافت شام رئیس جمهوری اسرائیل حضور داشت.

پیشتر نیویورک تایمز گزارش داده بود خانم پلوسی در راس یک هیئت از اعضای مجلس نمایندگان است که جز یک عضو، بقیه اعضای دموکرات هستند.

همچنین این روزنامه گزارش داد در ضیافت شام که چهارشنبه شب برگزار شد، رهبران اسرائیل با چند پادشاه و رئیس جمهوری دور یک میز بودند و خانم پلوسی در کنار بنی گانتز نشسته بود که باید چهل روز دیگر برای سومین بار با نتانیاهو در انتخابات کنست در اسرائیل رقابت کند.

 جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ که با رئيس جمهوری اسرائیل ملاقات داشت، این دیدار را لغو کرد. به نوشته نیویورک تایمز، آقای کوشنر به خاطر وضعیت هوا نتوانست از داووس سوئیس خود را به اسرائیل برساند. وی همراه رئيس جمهوری آمریکا در اجلاس جهانی اقتصاد حضور دارد.

 

 خانم پلوسی یک چراغ در بنیای یادبود آشویتس برای قربانیان گذاشت.

 

نانسی پلوسی رهبر دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه از اردوگاه مرگ آشویتس در لهستان دیدار کرد. او در راس هیئتی از کنگره آمریکا برای شرکت در نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم در روز پنجشبه است. الیوت انگل و تد دویچ از جمله اعضای دموکرات همراه خانم پلوسی و جو ویلسون تنها عضو جمهوریخواه این هیئت است.گزارش تصویری: تدارکات امنیتی قبل از برگزاری نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم

View full gallery

 ضیافت شام رئيس جمهوری اسرائیل با رهبران حاضر در نشست جهانی هولوکاست

 

«روون ریولین» رئیس جمهور اسرائیل در اقامتگاه ریاست جمهوری تا ساعاتی دیگر میزبان رهبران جهان و مهمانان شرکت کننده در نشست جهانی هولوکاست است.

تایم اسرائیل گزارش داد که در این ضیافت شام رئيس جمهوری اسرائیل، پادشاه اسپانیا به نمایندگی از مهمانان و یک استاد تاریخ درباره یهودستیزی و هولوکاست سخنرانی می‌کنند.

درباره پذیرایی از مهمانان در مراسم شام رئيس جمهوری اسرائیل هم گفته شده که آشپزهای اسرائیلی تدارک دیده‌اند و شامل خوراک ماهی و گوشت خواهد بود. البته رئيس جمهوری اسرائیل به گیاهخواری مشهور است.

بعد از اجرای موسیقی و سرو دسر، مهمانان عکس دست‌جمعی می‌گیرند و به اقامتگاه‌های خود باز می‌گردند.

مایک پنس و ولادیمیر پوتین صبح پنجشنبه وارد اسرائیل می‌شوند.رایزنی‌ها با رهبران فلسطینی در حاشیه نشست هولوکاست

برخی از رهبران جهان که برای شرکت در نشست جهانی هولوکاست به شهر اورشلیم سفر کرده‌اند، سفر کوتاهی به رام‌الله مرکز تشکیلات خودگردان فلسطینی داشتند تا با رهبران فلسطینی دیدار کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی صدای آمریکا به اورشلیم، رئیس جمهوری فرانسه و فرماندار کل استرالیا با محمود عباس دیدار کردند.یک تحلیلگر مسائل خاورمیانه با انتشار این دو نقشه،‌ به کشورهایی اشاره کرد که برای پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم نمایندگانی فرستاده‌اند. جمهوری اسلامی ایران تا چند سال پیش از تریبون‌های رسمی منکر هولوکاست بود و دولت فعلی اظهارنظر چندانی در این مورد ندارد.

 

 رایزنی‌های انتخاباتی در حاشیه نشست هولوکاست در اورشلیم

اسرائیل ۴۰ روز دیگر شاهد انتخابات پارلمانی است. در دو انتخابات گذشته، رهبران احزاب رقیب نتوانستند دولت ائتلافی تشکیل دهند. نتانیاهو و گانتز دوباره شانس خود را در انتخابات ۱۲ اسفند آزمایش می‌کنند. رهبرانی که برای نشست هولوکاست در اورشلیم حاضر شده اند، سعی می‌کنند با هر دو نامزد دیدار داشته باشند. عکس از دیدار مکرون با بنی گانتز.

دیدار مکرون با بنی گانتز.

 

  

«فرانک والتر اشتاینمایر»، رئیس جمهور آلمان که برای شرکت در پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم به سر می‌برد، عصر چهارشنبه با گروهی از نجات یافتگان از هولوکاست دیدار کرد. در زمان حکومت نازی، شش میلیون یهودی کشته شدند.در حالی روز پنجشنبه شهر اورشلیم در اسرائیل میزبان رهبران بیش از ۴۰ کشور جهان در نشست هولوکاست است که به نوشته رسانه‌های اسرائیلی، این نشست بزرگترین رویداد این چنینی در این کشور است. بیش از ده هزار پلیس و نیروی امنیتی تدابیر امنیتی در پایتخت اسرائیل را بر عهده دارند.

  

«فرانک والتر اشتاینمایر»، رئیس جمهور آلمان یکی دیگر از رهبرانی است که برای شرکت در پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم حاضر شده است. او در اقامتگاه «روون ریولین» رئیس جمهور اسرائیل با او دیدار کرد.

 حاشیه اختلاف لهستان و روسیه تا نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم

از جمله غایبان بزرگ مراسم فردا رئیس جمهوری لهستان است. این کشور دو بار میزبان نشست جهانی هولوکاست بوده است. سال گذشته وزیر خارجه اسرائیل در اظهارنظری گفته بود لهستانی‌ها افکار ضد یهودی دارند. همین به اختلاف رهبران دو کشور منجر شد.

با این حال، رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند دلیل غیبت «آندژی دودا» چیز دیگری است. آنها گزارش کردند رئیس جمهور لهستان معترض است چرا او در مراسم هولوکاست سخنرانی ندارد اما پوتین دارد.

پوتین و دودا نیز چندی پیش جنگ لفظی داشتند. دیماه گذشته، پوتین، لهستان را به همدستی با هیتلر متهم کرد. در مقابل رئيس جمهوری لهستان با انتقاد از پوتین، شوروی سابق را متهم کرد با قرارداد «عدم تجاوز» با هیتلر موجبات اشغال لهستان توسط روسیه را فراهم کرد.

 همزمان با اسکان رهبران کشورهای جهان در اورشلیم بر مراقبت‌های امنیتی در این شهر تاریخی افزوده می‌شود. اغلب این رهبران در هتل داوود سکونت دارند و خیابان‌های اطراف آن بسته شده است.

مایک پنس معاون رئيس جمهوری آمریکا در هتلی دیگر خواهد بود.

 

 از جمله مهمانان نشست جهانی هولوکاست سه پادشاه، دو شاهزاده، شش رئيس جمهوری هستند. همچنین معاون رئیس جمهوری آمریکا و  فرماندار کل استرالیا حضور دارند. اغلب آنها در هتل داوود حضور دارند.

  

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه از جمله رهبرانی است که برای شرکت در نشست جهانی هولوکاست در شهر اورشلیم حضور یافته است. او روز چهارشنبه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و همسرش سارا دیدار کرد.

 آرش سیگارچی خبرنگار اعزامی صدای آمریکا به اورشلیم در این ویدئوی کوتاه، نگاهی به مرکز «ید و شم» محل برگزاری پنجمین نشست جهانی هولوکاست انداخته است:

 علاوه بر یادآوری هولوکاست، یکی دیگر از مهمترین اهداف سازمان‌دهندگان پنجمین مجمع جهانی هولوکاست و نیز دولت اسرائیل مبارزه با یهودستیزی است. بنا بر اعلام سازمان «اتحادیه ضد افترا» که حوادث مرتبط با یهودستیزی را ردگیری می‌کند، نزدیک به ۲ هزار مورد از این دست در سال ۲۰۱۸ در ایالات متحده روی داد،‌ که از آن جمله می‌توان به حملات مرگبار به جوامع محلی یهودی در جرزی سیتی و سن دیگو اشاره کرد. به گفته آژانس حقوق اساسی اتحادیه اروپا، موارد اذیت و آزار و خشونت‌های یهودستیزانه در اروپا، به ویژه در کشورهای آلمان، هلند، و بلژیک، نیز رو به افزایش است.بقایای قربانیان نسل کشی یهودیان در جنگ جهانی دوم در موزه ید و شم نمایش داده می‌شود.

موزه «ید وشم» محل برگزاری نشست جهانی هولوکاست اهمیت قابل توجهی دارد. این مکان،  از سال ۱۹۵۳ تاکنون به عنوان موزه‌ای برای ارائه اطلاعات درباره هولوکاست و نیز به عنوان یک مرکز پژوهش و پایگاه مرکزی داده‌ها برای شناسایی هویت قربانیان فعالیت کرده است.

 در پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم، از  آمریکا مایک پنس معاون رئيس جمهوری شرکت خواهد کرد. او در مراسم پنجشنبه سخنرانی خواهد کرد. همچنین نانسی پلوسی رهبر دموکرات مجلس نمایندگان نیز در اورشلیم حضور خواهد یافت.

مایک پنس و نانسی پلوسی در راس یک هیات ۷ نفره از اعضای کنگره، به نمایندگی از ایالات متحده حضور خواهند داشت

 به بهانه برگزاری پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم، آرش سیگارچی خبرنگار اعزامی صدای آمریکا نگاهی به سابقه و بافت مذهبی این شهر انداخته است:

 

 نخستین نشست جهانی هولوکاست در سال ۲۰۰۵ به مناسبت ۶۰ سالگی آزادی قربانیان اردوگاه آشویتس در شهر کراکوف در لهستان برگزار شد. از آمریکا دیک چنی معاون رئیس جمهوی وقت در آن شرکت کرد.

دومین نشست در سال ۲۰۰۶ در کی‌یف اوکراین بود و سومین نشست در سال ۲۰۱۰ دوباره در شهر کاراکوف لهستان در نزدیکی اردوگاه آشویتس برگزار شد.

آخرین بار رهبران جهان سال ۲۰۱۵ در پراگ برای یادبود هولوکاست جمع شده بودند.بیشتر بخوانید:

 بیش از ۴۵ تن از رهبران کشورهای جهان این هفته در پنجمین مجمع جهانی هولوکاست در اورشلیم شرکت می‌کنند  قرار است بیش از ۴۰ رهبر از کشورهای جهان در پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم حضور یابند. از سه شنبه شب برخی رهبران خود را به اورشلیم در اسرائیل رسانده اند.پنجمین نشست جهانی یادبود قربانیان هولوکاست روز پنجشنبه در شهر اورشلیم در اسرائیل برگزار می‌شود. این نخستین بار است که این نشست در اسرائیل برگزار می‌شود.

قرار است نشست با حضور رهبران جهان در «موزه ید و شم» برگزار شود.

View full gallery