FILE - In this Wednesday, June 24, 2020 file photo, a volunteer receives an injection at the Chris Hani Baragwanath hospital in…

بخش انگلیسی صدای آمریکا - با نزدیک شدن به واپسین مراحل سریع‌ترین روند تولید واکسن در تاریخ، واکسن‌های کووید۱۹ به نتایج نهایی آزمایش‌های بالینی رسیده و ممکن است طی چند روز آینده وارد مراکز بهداشتی آمریکا شود.

کارشناسان می‌گویند در تهیه این واکسن دقت، قربانی سرعت نشده است. ولی سازمان غذا و داروی ایالات متحده می‌خواهد این واکسن‌ها را - که دوره آزمایش ایمنی کوتاه‌تری از حد معمول داشته‌اند - برای صدور مجوز مصرف اضطراری مورد بررسی کامل قرار دهد.

تاکنون هیچ اتفاق ناگواری در آزمایش‌های بالینی رخ نداده است، ولی هنوز موارد ناشناخته‌‌ای درباره این واکسن‌ها وجود دارد.

واکسن شرکت‌های «فایزر» و «بایو ان تک»، دو شریک داروساز، مجوز استفاده اضطراری را دریافت کرده و سازمان غذا و داروی آمریکا همچنین قرار است هفته آینده واکسن شرکت داروسازی «مدرنا» را مورد بررسی قرار دهد.

این شرکت‌ها آماده‌اند که به محض دریافت چراغ سبز، نخستین دُزهای واکسن کووید۱۹ را به مراکز توزیع ارسال کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا توصیه کرده است که کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی در خط مقدم و ساکنان خانه‌های سالمندان و پرسنل آنها در دریافت واکسن از اولویت ویژه برخوردار شوند.

FILE PHOTO: FILE PHOTO: A woman holds a medical syringe and a small bottle labeled "Coronavirus COVID-19 Vaccine
واکسن ویروس کرونا ابتدا در اختیار کادر درمانی و ساکنان خانه‌های سالمندان قرار می‌گیرد
اعضای کمیته مشورتی مرکز کنترل ‌و پیشگیری از بیماری آمریکا سه شنبه اعلام کردند که کادر درمانی و ساکنان خانه‌های سالمندان باید جزو اولین گروه از دریافت کنندگان واکسن در کشور باشند.

به رغم آن که میزان اطمینان مردم آمریکا به واکسن‌های کووید۱۹ نسبت به ماه سپتامبر افزایش یافته است، اما هنوز فقط ۳۷ درصد از جمعیت آمریکا می‌گویند با این موضوع که در میان اولین گروه‌های دریافت‌کننده این واکسن‌ها باشند، مشکلی ندارند.

خستگی، درد عضلانی، سردرد، و تب تا یک یا دو روز بعد از دریافت واکسن از جمله عوارض جانبی گزارش‌شده واکسن‌های فایزر و مدرنا است.

Outbreak of the coronavirus disease (COVID-19), in Sao Paulo
مقایسه سه واکسن خبرساز شرکت‌های مدرنا، فایزر، و آسترازنکا؛ کدام‌یک بهتر است؟
انتشار خبر مؤثر بودن چند واکسنی که توسط شرکت‌های مختلف برای مقابله با ویروس کرونا تولید شده است امید به ریشه‌کن شدن این همه‌گیری را در دل جهانیان روشن کرده است. اما این واکسن‌ها چه تفاوت‌هایی دارند و کدام‌یک بهتر است؟

ده‌ها هزار نفر در آزمایش‌های بالینی فایزر و مدرنا واکسن کووید۱۹ دریافت کرده‌اند و تاکنون مشکل اساسی ایمنی در آنها مشاهده نشده است. اما با توزیع گسترده و واکسیناسیون میلیون‌ها نفر، دانشمندان در آینده عوارض جانبی نادرتر را به دقت زیر نظر دارند.

کارشناسان می‌گویند، در این همه‌گیری بزرگ که تاکنون در آمریکا جان نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر را گرفته است، مردم باید با مقایسه مزایا و مضرات تصمیم‌گیری کنند.

World Health Organization Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus attends a news conference in Geneva
سازمان بهداشت جهانی: برای مبارزه با همه‌گیری بعدی باید سرمایه‌گذاری کرد؛ تایید واکسن کووید۱۹ به معنای پایان همه‌گیری نیست
رئیس سازمان بهداشت جهانی روز جمعه ۱۴ آذر گفت، با آماده شدن واکسن کووید۱۹ برای عرضه، کشورها باید شروع به سرمایه‌گذاری و آمادگی برای همه‌گیری جهانی بعد کنند. وی همچنین گفت که تایید مصرف اضطراری واکسن کووید۱۹ در هفته اخیر در بریتانیا به معنی پایان یافتن همه‌گیری ویروس کرونا نیست.