رهبران کشورهای اتحادیه اروپا پس از سه روز گفت‌وگوهای مفصل، بر سر انتخاب نامزدهای نهایی برای ریاست بر نهادهای اتحادیه اروپا انتخاب کردند. 

به گزارش رویترز، نامزدهایی که از سوی رهبران کشورهای اروپایی انتخاب شده‌اند، باید از پارلمان اروپا هم رای اعتماد بگیرند تا بتوانند کار خود را شروع کنند. 

مقام‌های کشورهای اروپایی ماه گذشته هم نشستی برگزار کردند، اما موفق به توافق بر سر انتخاب برخی پست‌های اصلی این اتحادیه چون رئیس شورای اروپا، ریاست کمیسیون، نماینده عالی سیاست خارجی، رئیس پارلمان و رئیس بانک مرکزی اروپا نشدند.

سران کشورهای اروپایی برای نامزدی اورزولا فن‌درلاین، وزیر دفاع آلمان، برای نامزدی ریاست کمیسیون اروپا توافق کرده‌اند. 

فن‌درلاین نخستین زنی است که به مقام وزیر دفاع آلمان رسیده و برای جایگزینی ژان‌کلود یونکر در نظر گرفته شده است. او علاوه بر آلمان، از حمایت فرانسه هم برخوردار است. 

برای ریاست شورای اروپا هم شارل میشل، نخست‌وزیر فعلی بلژیک، نامزد اصلی است. میشل که در سال ۲۰۱۴ به عنوان نخست‌وزیر بلژیک انتخاب شد، قرار است جانشین دونالد توسک شود. 

نامزد اصلی جانشینی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هم جوزف بورل، وزیر خارجه فعلی اسپانیا است. بورل از نامزدهای حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا در انتخابات پارلمان اروپا بود. 

این سیاست‌مدار اهل ایالت کاتالونیای اسپانیا، پس از قدرت گرفتن پدرو سانچز، به عنوان وزیر خارجه این کشور انتخاب شد. 

نامزد اصلی ریاست بانک مرکزی اروپا هم کریستین لاگارد است. لاگارد که در حال حاضر رئیس صندوق بین‌المللی پول است، قرار است جانشین ماریو دراگی به عنوان رئیس بانک مرکزی اروپا شود. 

لاگارد در دولت نیکلا سارکوزی در فرانسه، وزیر اقتصاد بود. 
 

Telegram Banner