مارک اسپر،‌ وزیر دفاع آمریکا، گفت هدفش اطمینان یافتن از حضور نیروی دریایی ایالات متحده در خلیج فارس برای جلوگیری از تهدید ایران در متوقف کردن یا توقیف هرگونه کشتی تجاری آمریکایی است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای اسپر که روز سه‌شنبه یکم مرداد و با ادای سوگند هدایت پنتاگون را عهده‌دار شده است، می‌گوید که البته این امر به آن معنا نیست که هر کشتی تجاری آمریکایی توسط یک کشتی‌ نظامی اسکورت و همراهی خواهد شد.

آقای اسپر افزود که نیروهای نظامی ایالات متحده «بسته به میزان خطر» هر چه در توان دارند را - هم از هوا و هم در دریا - انجام می‌دهند تا از امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز اطمینان حاصل کنند.

سه کشور اروپایی با پیشنهاد بریتانیا برای تشکیل نیروی مشترک حفاظت دریایی در خلیج فارس موافقت کردند
سه کشور اروپایی با پیشنهاد بریتانیا برای تشکیل نیروی مشترک حفاظت دریایی در خلیج فارس موافقت کردند

​​وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت که هفته آینده تازه‌ترین گزارش وضعیت در خلیج فارس و فعالیت‌های ایران در آن منطقه را در جلسه‌ای در مقر ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، در فلوریدا دریافت می‌کند.

جمهوری اسلامی در گذشته بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد.

پیشتر، مایک پمپئو در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران حالا دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است را توقیف کرده است.

Telegram Banner