آرشیو - مارک روته، نخست وزیر هلند
آرشیو - مارک روته، نخست وزیر هلند

مارک روته، نخست‌وزیر هلند، روز یکشنبه ۶ بهمن، از کوتاهی مقامات کشور هلند در جلوگیری از تبعید و کشتار صد هزار یهودی، عذرخواهی کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای روته، این عذرخواهی تاریخی را در یادبود سالانه هولوکاست کشور که در شب هفتاد و پنجمین سالگرد آزادسازی اردوگاه مرگ آشویتس در آمستردام برگزار شده بود، انجام داد.

هلند در طول جنگ جهانی دوم تحت اشغال آلمان نازی بود. 

با وجود این که آقای روته از مبارزان گروه‌های مقاومت، از شهروندانی که در پنهان کردن یهودیان از سربازان نازی کمک کردند و از کارگرانی که به حمایت از یهودیان دست به اعتصاب زدند تشکر کرد، ولی گفت که این کارها «در کل» کافی نبود.

نسخت وزیر هلند گفت: «محافظت خیلی کم بود، کمک خیلی کم بود، و پذیرش خیلی کم بود. اکنون آخرین نجات‌یافتگان در بین ما هستند؛ و من امروز از طرف دولت از اقدامات آن زمان مقامات کشور معذرت می‌خواهم.»

ماریا فرلن، بازمانده اردوگاه کار اجباری آلمان نازی - راکک، اسلوونی - ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰
یکی از نجات‌یافتگان اردوگاه کار اجباری آلمان نازی در روز جهانی یادبود هولوکاست ۱۰۰ ساله می‌شود
یکی از نجات‌یافتگان اردوگاه کار اجباری آلمان نازی در روز جهانی یادبود هولوکاست ۱۰۰ ساله می‌شود

 

زونی ویس، یکی از بازماندگان هولوکاست به یک رسانه هلندی گفت که آن، لحظه‌ای بسیار منقلب‌کننده بود. او گفت: «[لحظه] زیبایی بود. حیف که ۷۵ سال طول کشید تا [بالاخره] عذرخواهی کردند.»

آشوویتس
مراسم یادبود هولوکاست با حضور مقامات و شخصیت‌های برجسته جهان در لهستان برگزار می‌شود
مراسم گرامیداشت «روز بین‌المللی یادبود هولوکاست» روز دوشنبه ۲۷ ژانویه با حضور سران کشورها، هیات‌های نمایندگی، و بازماندگان فاجعه هولوکاست در بنای یادبود آشُویتس در لهستان برگزار می‌شود.

 

Telegram Banner