دینا نیری، نویسنده کتاب پناهجوی ناسپاس
دینا نیری، نویسنده کتاب پناهجوی ناسپاس

با مطرح شدن بحث وضعیت پناهجویان و مهاجران در گوشه و کنار جهان، آثار ادبی با محوریت مهاجرت در سالهای اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. کتاب «پناهجوی ناسپاس» اثر دینا نیری، نویسنده آمریکایی ایرانی‌تبار چندی است در رسانه های مختلف آمریکایی مطرح شده است.

نیویورک تایمز در معرفی این اثر به قصه زندگی دینا اشاره می کند.

دینا نیری، در سال ۱۹۸۵ زمانی که هنوز ۶ ساله نشده بود که به دیدن مادربزرگ مادریش در لندن رفت؛ مادربزرگی که مسیحی شده بود و از زندگی تازه اش در خارج از ایران لذت می برد. اما تغییر دین مادر دینا، که هنوز در ایران زندگی می کرد، مشکلات زیادی را بر سر راه خانواده قرار داد.

 

سرانجام خانواده دینا نیری پناهندگی را به ماندن ترجیح داد و پس از مدتی زندگی در دبی و اقامت در اردوگاه پناهجویان رم، ساکن اکلاهما در آمریکا شد.

کتاب «پناهجوی ناسپاس» خواننده را به دهه ها بعد، یعنی زمانی که دینا نیری به اروپا مهاجرت کرده و تابعیت فرانسه و آمریکا را دارد، می برد.

View this post on Instagram

It's publication day! Happy American birthday little book. #theungratefulrefugee is an #indienext pick so you can pick it up at your local indie today!! #Repost @catapult with @get_repost ・・・ “Nayeri explores the plight of refugees through the prism of her own childhood escape from Iran in this provocative account . . . Filled with evocative prose, Nayeri reveals the indignities exiles suffer as they dodge danger and shed their identities and souls while attempting to find safety. This thought-provoking narrative is a moving look at the current immigrant experience.” ––Publishers Weekly • #TheUngratefulRefugee by @dinanayeri is available for preorder now and on sale this September!

A post shared by Dina Nayeri (@dinanayeri) on

 

نیویورک تایمز در معرفی این کتاب می گوید تمامی صفحات آن، گریزی به گذشته می زند و مشقتی که او به عنوان یک پناهجو متحمل شده را با صدایی رنج دیده و گاه خشمگین روایت می کند.

خانم نیری در این کتاب، پروسه تطبیق با جامعه جدید و فرهنگ تازه را با تجربیات شخصی خود برای خواننده ملموس می کند.

دینا نیری، در دانشگاه های پرینستون و هاروارد تحصیل کرده است و هم اکنون ساکن لندن است.

Telegram Banner