Canadian Prime Minister Justin Trudeau meets with assembly workers at the FCA Windsor Assembly plant in Windsor, Ontario, Canada

ژان فیلپوت، وزیر بودجه دولت کانادا، از سمت خود استعفا کرد. استعفای او مرتبط با بحرانی است که گریبان‌گیر دولت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا شده و درباره تحقیقاتی پیرامون یک پرونده فساد است.

به گزارش رویترز، وزیر بودجه کانادا گفته است که دیگر به مقام‌های دولتی اعتماد ندارد و به همین دلیل از سمت خود کنار می‌رود. 

برخی از مقام‌های دولت ترودو متهم شده‌اند که در پرونده مربوط به فساد شرکت اس‌ان‌سی-لاوالین دخالت کرده و برای تغییر مسیر این پرونده تلاش کرده‌اند. 

در ماه گذشته میلادی - فوریه - هم جودی ویلسون-ریبولد، وزیر پیشین دادگستری دولت کانادا، استعفا کرده بود. او گفته بود که مقام‌های دولتی او را تحت فشار گذاشته بودند تا در پرهیز از دادگاهی شدن پرونده این شرکت کمک کند.

ادعای تخلف های اخلاقی به درخواست کناره گیری ترودو منجر شده است
ادعاهای مطرح شده توسط جودی ویلسون ریبولد بزرگترین بحران دوره نخست وزیری ترودو را پیش از انتخابات اکتبر به شکل چشمگیری عمیق تر کرده است. انتظار می رود حزب حاکم لیبرال ترودو با رقابت های سختی روبرو شود.

​​

در ماه فوریه جرالد باتس، دستیار ارشد ترودو، هم از سمت خود کنار رفته بود.

شرکت «اس ان سی-لاوالین» که از بزرگ‌ترین شرکت‌های مهندسی جهان است، متهم شده در فاصله سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ نزدیک به ۴۸ میلیون دلار کانادا به مقام‌های لیبی رشوه داده است.