جمهوری اسلامی در سالهای اخیر با شهروندان بهایی برخورد کرده و بعضی از آنها را به زندان های طولانی محکوم کرده است.

عباس طائف، شهروند بهائی ساکن تهران، از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شده است.

به گزارش وبسایت حقوق بشر در ایران، ماموران وزارت اطلاعات روز جمعه ۵ مهر با مراجعه به منزل شخصی و دفتر کار یک شهروند بهایی ساکن تهران به نام عباس طائف، پس از تفتیش منزل و محل کار او، تعدادی از لوازم شخصی این شهروند بهایی را ضبط کرده و او را به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل کرده‌‎اند.

یک منبع مطلع به وبسایت حقوق بشر در ایران گفت، ماموران وزارت اطلاعات پس از تفتیش منزل و محل کار آقای طائف تلفن همراه، لپ تاپ، و تعدادی از مدارک شناسائی را ضبط و محل کار این شهروند بهایی را نیز پلمپ کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، همزمان با بازداشت این شهروند بهایی، محل کار چندین شهروند بهایی دیگر نیز در تهران و کرج مورد تفتیش قرار گرفت، تعدادی از لوازم شخصی این شهروندان ضبط شد، و یکی از این شهروندان بهایی نیز بازداشت شد.

به تازگی نیز، حکم ۵ سال زندان ثمین مقصودی شهروند بهایی ساکن تهران، که از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برای او صادر شده ‌بود توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با ریاست قاضی زرگر عینا تایید شد.

 ثمین مقصودی، شهروند بهایی ساکن تهران
حکم ۵ سال زندان برای یک شهروند بهایی دیگر در ایران صادر شد
حکم پنج سال زندان یک شهروند بهایی ساکن تهران به نام ثمین مقصودی که از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش طی سخنانی در جریان رونمایی از گزارش سالانه آزادی مذهبی گفت که سرکوب بهائیان، مسیحیان، و دیگر اقلیت‌های دینی و مدهبی در ایران همچنان موجب نگرانی شدید است.

سی صفحه از گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره آزادی مذهبی در جهان به ایران اختصاص دارد
سی صفحه از گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره آزادی مذهبی در جهان به ایران اختصاص دارد

 جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل متحد در امور ایران نیز، مرداد ماه سال جاری در دومین گزارش خود درباره شرایط حقوق بشری در ایران گفت: جمهوری اسلامی دیگر بهائیان را صرفا به خاطر عقاید مذهبی آنها اعدام نمی‌کند، اما خطر یورش و بازداشت و زندانی کردن آنها، پیوسته وجود دارد و از اوت ۲۰۰۵ بیش از ۱۱۶۸ بهایی بازداشت و با اتهام‌های گنگ و مبهم روبرو شده‌اند.

جاوید رحمان
جزئیاتی از دومین گزارش «جاوید رحمان» گزارشگر سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران
جزئیاتی از دومین گزارش «جاوید رحمان» گزارشگر سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت های مذهبی در ایران را محکوم کرده اند.

Telegram Banner