هشت شهروند کرد به نام‌های «علی اسماعیلی»، «سهراب قادرزادە»، «سلیم شیخە نژاد»، «هیمن اسماعیلی»، «امید قادری»، «خالد کاولانی»، «اسعد حسن پور» و «یونس حسن پور» در شهرهای محل سکونت خود بازداشت شدند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سهراب قادرزادە، سلیم شیخە نژاد، هیمن اسماعیلی، امید قادری و خالد کاولانی روز جمعه ۲۱ تیر توسط نیروهای ادارە اطلاعات شهرستان مهاباد بازداشت و بە ادارە اطلاعات ارومیە منتقل شدە‌اند و در حال حاضر از سرنوشت آنها هیچ اطلاعی در دست نیست.

علی اسماعیلی نیز روز پنجشنبه ۲۰ تیر در روستای جاشیران شهرستان اشنویه بازداشت و سپس به مکان نامعلومی منتقل شده است.

از سوی دیگر روز دوشنبه ۱۷ تیر، اسعد حسن پور و یونس حسن پور، دو برادر ساکن روستای قرەگول شهرستان بوکان، با یورش ماموران اداره اطلاعات به منزل آنها بازداشت و پس از دو روز آزاد شدند.

 بنا بر این گزارش، اتهام افراد بازداشت شده «همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزیسیون حکومت ایران» عنوان شده است.

عفو بین الملل: سال ۲۰۱۸ برای ایران به عنوان «سال شرم» در تاریخ می‌ماند
سازمان عفو بین الملل در گزارشی سال گذشته میلادی را از نظر وضعیت حقوق بشر در ایران «سال شرم» خواند و گفت مسئولان ایرانی در سال ۲۰۱۸ کارزاری شرم آور را در سرکوب معترضان و بازداشت گسترده منتقدان اتخاذ کردند.

سازمان عفو بین‌الملل ​​بهمن ماه گذشته در گزارشی سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

Telegram Banner